Pikantní nádech hokejového MS na Slovensku. V jednom zápase nastoupí Švédi proti Švédům

HalfPageAd-1

Marek Kerles

10. 05. 2019 • 17:59

Dnešní večerní duel na mistrovství světa v hokeji na Slovensku mezi Švédskem a Českem má pikantní nádech. Znovu totiž otevírá otázku, proč Slováci od nepaměti říkají Čechům „Švédi“. Ani renomovaní jazykovědci si s odpovědí nevědí rady.

Mobile-rectangle-3

S tím, že je „Švéd“, se setkal asi každý, kdo byl na vojně v dobách, kdy Češi a Slováci ještě žili ve společném státě. Když si chtěli slovenští vojáci udělat z českých „spolubojovníků“ v kasárnách legraci, nebo je prostě urazit, říkali jim Švédi. 

Vysvětlení přejmenování Čechů na Švédy možná souvisí s tím, že část českých zemí byla za třicetileté války okupována švédským vojskem, které také v roce 1648 obléhalo Prahu. A nabízí se tedy domněnka, že světlovlasí švédští dobyvatelé sice odvezli z Česka řadu uměleckých děl, zato tady ale mohli zanechat početné potomstvo. A tak snad právě tenhle předpoklad může stát za přezdívkou, kterou mají Češi na Slovensku.

Jenže Českem prošla v historii i řada jiných zahraničních armád, jejich příslušníci mohli mít vliv na genetické složení zdejší populace. Otázkou proto zůstává, proč by měli mít Češi na Slovensku právě přezdívku Švédi. Stejně tak by mohli Slováci své české sousedy nazývat třeba Francouzi.

„Někteří starší kolegové ze sportovní redakce mi říkali, že tohle pojmenováním snad vzniklo původně v Česku pro Pražáky a Slováci ho pak převzali pro všechny Čechy,“ řekl už dříve autorovi tohoto článku komentátor slovenského deníku SME Roman Pataj. Zároveň ale přiznává, že oficiální vysvětlení neexistuje, jsou to jenom domněnky.

Zpravodaj INFO.CZ se pokoušelslov zjistit skutečný původ častého označení Čechů na Slovensku i na některých slovenských jazykových institucích, na Slovenském inštitútu v Praze stejně jako u slovakistů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ovšem bez úspěchu. Žádná oficiální hypotéza, která by naprosto věrohodně vysvětlovala, proč jsou pro některé Slováky Češi Švédi, zřejmě neexistuje.

I na sociálních sítích však mnozí diskutující, zejména ti původem z Moravy, spekulují o tom, že původně se začalo říkat Švédi obyvatelům Prahy na Moravě. „Pocházím z moravsko-slovenského pomezí a pamatuji si, že i moje babička mluvila o Pražácích jako o Švédech,“ píše jeden z diskutujících. 

Přitom platí, že o slovenském přejmenování Čechů na Švédy ví především starší generace, která ho i používá, mladší lidé o něm často vůbec nevědí. I když existují výjimky. „Když jsem byl s českou vlajkou na posledním mistrovství světa v hokeji v Bratislavě v roce 2011, v hospodě na mě křičeli Švéde i pětadvacetiletí kluci,“ řekl INFO.CZ dvaačtyřicetiletý Pavel Vlček z Českých Budějovic. Proto předpokládá, že ani na současném šampionátu to nebude jinak. Jedna věc je každopádně jistá. Ať už v dnešním večerním duelu hokejových reprezentací Česka a Švédska vyhraje kdokoliv, z pohledu mnoha Slováků stejně vyhrají Švédi.

SDÍLET

Billboard-bottom-1