Po islámské revoluci zatkli jen v Teheránu 1,7 milionu lidí. Během třiceti let šlo i o stovky mladistvých a novinářů

ČTK, jj

07. 02. 2019 • 21:57

Íránské úřady po islámské revoluci z roku 1979 pozatýkaly během třiceti let jen v Teheránu a okolí na 1,7 milionu lidí, některé z nich popravili. Mezi zatčenými bylo i nejméně 860 novinářů a několik stovek mladistvých. Vyplývá to z průzkumu soudních spisů, k nimž se prostřednictvím tajných místních zdrojů dostala organizace Reportéři bez hranic (RSF). Informovala o tom dnes agentura AP.

"Po měsících ověřování jsme v 1,7 milionu případů identifikovali nejméně 61.940 politických vězňů od roku 1979 do roku 2009 jen v Teheránu," řekl šéf RSF Christophe Deloire. Materiály organizace získala prostřednictvím takzvaných whistleblowerů a týkaly se osob z věznice v teheránské čtvrtí Evín.

RSF dnes na tiskové konferenci uvedla, že mezi zatčenými byli oponenti režimu či příslušníci náboženských menšin. Mezi zadrženými bylo i 520 mladistvých ve věku od 15 do 18 let.

Z asi 860 zatčených novinářů byli v tom období v Teheránu nejméně čtyři novináři popraveni, uvedla RSF. Organizace ale upozornila, že ve složkách zatčených nebyla uváděna profese, zřejmě záměrně.

Studiem materiálů se zabývala skupina, kterou vedla íránská právnička Šírín Ebadíová, nositelka Nobelovy ceny za mír z roku 2003. Ebadíová byla před islámskou revolucí v Íránu soudkyní, po revoluci pracovala jako sekretářka. Nyní žije v exilu.

Zpráva RSF byla zveřejněna u příležitosti 40. výročí revoluce, kterou si v těchto dnech Írán připomíná. Revoluce svrhla prozápadního šáha Rezu Pahlavího a k moci vynesla šíitské duchovenstvo.

 

 

 

SDÍLET