Polsko se rozloučilo s řidičem, kterého zavraždil útočník z Berlína. Na pohřeb přijel i prezident

Eliška Kubátová

30. 12. 2016 • 14:55

Ve městě Banie na severozápadě Polska se sešli hosté smutečního obřadu, aby se rozloučili s Lukaszem Urbanem, kterého před téměř dvěma týdny zastřelil pachatel teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. K jeho rodině a přátelům se přidal také polský prezident Andrzej Duda. 

Obřad v pravé poledne zahájila zádušní mše. Před kostelem se shromáždili také Urbanovi kolegové, kteří se s ním rozloučili troubením klaksonů.

Smutečního obřadu se zúčastnila také šéfka kabinetu polské premiérky Beata Kempaová, místopředseda dolní komory parlamentu Joachim Burdzinski nebo zástupce německé ambasády v Polsku.

Náklady za pohřeb jsou hrazeny z polského státního rozpočtu. Vláda zároveň slíbila, že rodině 37letého řidiče vyplatí mimořádnou rentu. V Polsku se mezitím sbírají podpisy pod petici, která požaduje udělit Lukaszovi Urbanovi posmrtně Spolkový kříž za zásluhy, který je nejvyšším německým vyznamenáním.

K teroristickému útoku došlo 19. prosince na vánočním trhu v Berlíně. Na svědomí ho měl Tunisan Anis Amri, který byl o čtyři dny později zastřelen italskou policí v Miláně. Po možných spolupachatelích Amriho policie dál pátrá. Při útoku zemřelo 12 lidí, mezi kterými byla i Češka žijící v Berlíně Naďa Čižmárová. 

SDÍLET