Polsko se rozloučilo s řidičem, kterého zavraždil útočník z Berlína. Na pohřeb přijel i prezident

Ve městě Banie na severozápadě Polska se sešli hosté smutečního obřadu, aby se rozloučili s Lukaszem Urbanem, kterého před téměř dvěma týdny zastřelil pachatel teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. K jeho rodině a přátelům se přidal také polský prezident Andrzej Duda. 

Obřad v pravé poledne zahájila zádušní mše. Před kostelem se shromáždili také Urbanovi kolegové, kteří se s ním rozloučili troubením klaksonů.

Poslední okamžiky polského řidiče. Zaslouží si vyznamenání, nebo už bojovat nemohl?

Smutečního obřadu se zúčastnila také šéfka kabinetu polské premiérky Beata Kempaová, místopředseda dolní komory parlamentu Joachim Burdzinski nebo zástupce německé ambasády v Polsku.

Náklady za pohřeb jsou hrazeny z polského státního rozpočtu. Vláda zároveň slíbila, že rodině 37letého řidiče vyplatí mimořádnou rentu. V Polsku se mezitím sbírají podpisy pod petici, která požaduje udělit Lukaszovi Urbanovi posmrtně Spolkový kříž za zásluhy, který je nejvyšším německým vyznamenáním.

V nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Kdo byl polský řidič zavražděný v Berlíně?

K teroristickému útoku došlo 19. prosince na vánočním trhu v Berlíně. Na svědomí ho měl Tunisan Anis Amri, který byl o čtyři dny později zastřelen italskou policí v Miláně. Po možných spolupachatelích Amriho policie dál pátrá. Při útoku zemřelo 12 lidí, mezi kterými byla i Češka žijící v Berlíně Naďa Čižmárová. 

SDÍLET
sinfin.digital