Jednání Pompea s Babišem má háček. Američané už označili Česko za zemi bez Huawei

Jednání amerického ministra zahraničí Mikea Pompea s premiérem Andrejem Babišem, které se uskuteční ve středu v Kramářově vile, má jeden velmi citlivý bod, u kterého není zřejmé, jak se k němu obě strany postaví. Zjednodušeně řečeno jde o to, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa už označila Česko za zemi bez Huawei, zatímco Češi ještě nic takového nerozhodli. Bude velmi zajímavé sledovat Babiše, jak na tuto zjevnou dvojkolejnost zareaguje. S největší pravděpodobností to totiž bude mít dopad na americko-české vztahy.

Pompeo už 24. června vydal prohlášení, v němž označil Česko za jednu z mála zemí, které se při budování 5G sítí spoléhají jen na „důvěryhodné“ partnery. Vzhledem ke kritice Huawei ze strany Trumpa a jeho administrativy je zřejmé, že se tím myslí, že Česko už čínskou technologickou firmu vyřadilo z budování moderních telekomunikačních sítí. To se ve skutečnosti nejen nestalo, ale není vůbec jisté, že se to někdy stane. Postoj EU zatím nesměřuje k zákazu jedné firmy.

„Trend se pomalu obrací proti Huawei s tím, jak si lidé po celém světě začínají uvědomovat nebezpečí, které představuje sledovací stát čínské komunistické strany. Dohody Huawei s telekomunikačními operátory v celém světě postupně mizí, protože státy do 5G sítí pouští jen důvěryhodné dodavatele. Příkladem mohou být Česká republika, Polsko, Švédsko, Estonsko, Rumunsko, Dánsko a Lotyšsko. Aktuálně Řecko souhlasilo s tím, že při budování 5G využije spíše Ericsson než Huawei,“ uvedl Pompeo.

Česko je gerontokracie. Všichni jsou relikty devadesátých let, mladí nemají šanci

Podle diplomatů, s nimiž INFO.CZ hovořilo, americký ministr zahraničí zjevně nabyl dojmu, že po podpisu květnové deklarace o 5G s Babišem Česko využití Huawei zakáže. Samotná deklarace byla velkým překvapením, protože ani státní instituce a ani diplomaté o ní v podstatě nevěděli. Česko a USA v textu tvrdí, že budou spolupracovat při hledání dodavatelů pro 5G sítě. V současnosti přitom hráčů na tomto poli není zase tolik, kromě čínského Huawei ještě americké Cisco a evropské firmy Ericsson a Nokia.

Bez zajímavosti není, že americký program „čistých sítí“ čelí v současnosti kritice organizace Internet Society, kterou v podstatě tvoří zakladatelé a propagátoři internetu. Podle nich je celosvětová informační síť seskupením mnoha sítí, které se navzájem propojují, aniž by kdokoliv určoval, jak se to má dít. Americká vláda se podle nich toto snaží změnit a její politika ve výsledku povede k rozpadu internetu na několik frakcí.

„Pokud vláda diktuje, jak se sítě propojují na základě politických úvah, nikoliv úvah technologických, jde to zcela proti samotné myšlence internetu. Takové zásahy by měly zásadní dopad na hbitost, odolnost a flexibilitu Internetu,“ uvedla Internet Society v tiskovém prohlášení.

Lukašenko místo voleb zinscenoval frašku. Co čeká Bělorusko po jeho vítězství a tvrdém zásahu těžkooděnců?

Česko zpočátku patřilo do tábora tvrdých kritiků Huawei, ale v poslední době je vidět, že tento postoj citelně „obrousilo“. Evropská unie schválila společný postup (EU Toolbox), který má vést k zavedení společných bezpečnostních standardů při stavbě telekomunikačních sítí. Nemluví o zákazu jedné firmy, ale spíše o bezpečnostních standardech platných pro všechny. K EU Toolbox se přitom ještě před prázdninami měly vyjádřit všechny členské státy unie. Postoj Česka zatím není veřejně známý a jasné stanovisko v posledních týdnech nedal ani Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Po schůzce Babiš–Pompeo by se to mohlo změnit.

SDÍLET
sinfin.digital