Jednání Pompea s Babišem má háček. Američané už označili Česko za zemi bez Huawei

Jednání amerického ministra zahraničí Mikea Pompea s premiérem Andrejem Babišem, které se uskuteční ve středu v Kramářově vile, má jeden velmi citlivý bod, u kterého není zřejmé, jak se k němu obě strany postaví. Zjednodušeně řečeno jde o to, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa už označila Česko za zemi bez Huawei, zatímco Češi ještě nic takového nerozhodli. Bude velmi zajímavé sledovat Babiše, jak na tuto zjevnou dvojkolejnost zareaguje. S největší pravděpodobností to totiž bude mít dopad na americko-české vztahy.

Pompeo už 24. června vydal prohlášení, v němž označil Česko za jednu z mála zemí, které se při budování 5G sítí spoléhají jen na „důvěryhodné“ partnery. Vzhledem ke kritice Huawei ze strany Trumpa a jeho administrativy je zřejmé, že se tím myslí, že Česko už čínskou technologickou firmu vyřadilo z budování moderních telekomunikačních sítí. To se ve skutečnosti nejen nestalo, ale není vůbec jisté, že se to někdy stane. Postoj EU zatím nesměřuje k zákazu jedné firmy.

„Trend se pomalu obrací proti Huawei s tím, jak si lidé po celém světě začínají uvědomovat nebezpečí, které představuje sledovací stát čínské komunistické strany. Dohody Huawei s telekomunikačními operátory v celém světě postupně mizí, protože státy do 5G sítí pouští jen důvěryhodné dodavatele. Příkladem mohou být Česká republika, Polsko, Švédsko, Estonsko, Rumunsko, Dánsko a Lotyšsko. Aktuálně Řecko souhlasilo s tím, že při budování 5G využije spíše Ericsson než Huawei,“ uvedl Pompeo.

Česko je gerontokracie. Všichni jsou relikty devadesátých let, mladí nemají šanci

sinfin.digital