INSIDER — Rychlíková & Durčák

Česko je gerontokracie. Všichni jsou relikty devadesátých let, mladí nemají šanci

Michal Půr, Tomáš Jirsa

10. 08. 2020 • 07:00
Novinářka a dokumentaristka Apolena Rychlíková spolu s novinářem a historikem Michalem Durčákem sepsali společnou obhajobu děkana Filozofické fakulty Michala Pullmana, který se postaral o rozruch rozhovorem, v němž mimo jiné odmítl označit komunismus za dějinnou katastrofu. Spojení Rychlíkové a Durčáka je o to překvapivější, protože každý z nich stojí na opačném pólu politického spektra. Zatím Rychlíková má blízko k levici, Durčák zase k pravici.

„Mně ta debata o Michalu Pullmanovi přišla vyloženě nechutná, jak byla vedená. Vyčítat mu, kdo je jeho fotr, je úplně mimo. Nejsme schopni přijmout minimální historický revizionismus. Pořád tady máš tezi, že 40 let je tu zlý režim a proti sobě má disidenty, přičemž obě skupiny proti sobě bojují o duši národa. A v roce 89 slavně vyhrají disidenti a tím je to celé vysvětlené,“ říká Durčák v podcastu Insider.

Podle Rychlíkové jsou v celé debatě o povaze komunistického režimu dvě výrazná zkreslení. Prvním z nich je předpoklad, že ten, kdo o roli společnosti během komunismu mluví, popírá hrdinství lidí. Druhým pak skutečnost, že někdo relativizuje povahu režimu. „To Pullman nedělá a mluví o tom režimu jako o diktatuře,“ dodává.

Durčák upozorňuje, že obavy z návratu komunistického režimu jsou liché. „Je to slepá ulička dějin, která skončila. Jestli si myslíte, že Čína je nějaký komunismus, který jsme měli před rokem 89, tak to tak není,“ říká. Spolu s Rychlíkovou přitom tvrdí, že normalizace ještě neskončila, jak ostatně Pullman upozorňuje v jedné své starší knize. „Tenhle člověk (Andrej Babiš) přišel a udělil všem lidem, kteří v tom komunismu žili, rozhřešení,“ říká Rychlíková s tím, že současné Česko je především gerontokracie, kde nemají mladí politici šanci na úspěch. Podle Durčáka je pro změnu celá česká politika „gerontofilní“.

Pokud vás zajímá, co si Rychlíková s Durčákem myslí o současné levici a pravici, o neschopnosti porazit Babiše či o koalici v Praze, pusťte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.