Eurospeciál: Babiš ukázal, že Česko se dokáže v EU prosadit i proti největším velmocem

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Místopředseda Svazu průmyslu Radek Špicar a ekonom Lukáš Kovanda stojí na opačném názorovém pólu, pokud jde o současnost Evropské unie. Jejich vzájemné přestřelky baví nejen sociální sítě, ale i média. Oba se stali hostem dalšího speciálu podcastu Insider, který byl věnován pouze Evropské unii. 

„Poprvé od roku 1993, kdy byl zřízen jednotný trh, je nyní třeba, aby byl podpírán na dluh. Je to podpora dvou velmi slabých článků, kterými jsou Itálie a Španělsko. Kdyby k ní nedošlo, tak není jisté, že by se ty státy neodštěpily po vzoru Británie,“ říká Kovanda k přelomové dohodě, která znamená, že evropská sedmadvacítka si společně půjčí 750 miliard eur. Špicar dohodu vítá, ale zároveň upozorňuje, že má určitá rizika, především to, že se státy nedokázaly shodnout na způsobech, jak nový dluh zaplatí. Ve vzduchu se totiž vznáší myšlenka nových evropských daní.

„Docela jsme znervózněli a dosud jsme docela nervózní. Považuji to za největší téma, které dosud nebylo ukončené. Máme tady pět možností, z nichž jenom jedna se odsouhlasila. To je zdanění nerecyklovatelných plastů. Nebyla to pro nikoho žádná novinka. Mezi novými příjmy jsou věci, které jsou hodně kontroverzní. Nejvíc nás zneklidňuje zdanění firem benefitujících z přístupu na vnitřní trh. To je něco, co jde proti hlavnímu principu vnitřního trhu,“ dodává Špicar.

Snížení daní proti koronavirové krizi nefunguje, zní z Rakouska a Německa

Pozitivně oba ekonomové hodnotí roli českého premiéra Andreje Babiše při vyjednávání závěrečného kompromisu, byť Kovanda upozorňuje, že šéfovi hnutí ANO bude 104 let ve chvíli, kdy odejde poslední splátka za tento unijní dluh. „Myslíte, že ho to bude v té době zajímat? Má mnohem kratší politický horizont,“ říká Kovanda.

Podle Špicara nicméně platí, že se Babiš dokázal do závěrečného kompromisu výrazně „propsat“. „Považuji za důležité, že jsme nebyli vystaveni žádnému diktátu Bruselu. Jezdím po vesnicích a jestli mám od nějakého premiéra munici, abych ukázal, že jsme schopní v Evropě něco natlačit, tak jsou to výsledky jeho (Andreje Babiše, pozn. red.) práce. Jeho reverse charge (způsob účtování DPH, pozn. red.) je něco, co si Česká republika prosadila proti největším hráčům. Na summitu sehrál dobrou partii. Česko se do toho finálního kompromisu slušně propsalo. Kdyby Babiš zvedl ruku, tak by dohodu shodil,“ uvádí Špicar.

Pokud vás zajímá, proč Kovanda odešel ze studia, ale nakonec se vrátil či proč bychom podle Kovandy i Špicara neměli přijímat evropskou společnou měnu, pusťte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

Smráká se nad velkou technologickou čtyřkou? Co ukázalo „grilování“ Facebooku a spol.

SDÍLET
sinfin.digital