Miliardy, o které stát přijde tím, že v koronavirové krizi sníží daně podnikatelům, se údajně do ekonomiky nevracejí. Zjistily to nezávisle na sobě dva výzkumné ekonomické instituty v Německu a Rakousku. Podle nich se totiž snížené daně dnes nijak zvlášť nepromítají do zvýšené poptávky po zboží a službách.
Snížení nebo odpuštění daní je jedním ze základních opatření, která v pokračující koronavirové pandemii mají pomoci znovu takzvaně „nastartovat ekonomiku“. Představa vlád je následující: Tím, že podnikatel bude ze zisku z prodeje zboží odvádět méně peněz státu, bude moci snížit (nebo udržet) ceny a tím zvýšit poptávku po svém zboží či službách. A zvýšený či stabilní obrat pak znamená i více peněz do ekonomiky a větší zaměstnanost.
Takový scénář ale zůstává v koronavirové krizi údajně daleko za očekáváním. Z analýzy vídeňského Momentum Institutu vyplývá, že snížení daně z obratu či daně z přidané hodnoty, zavedené jako ekonomický stimul rakouskou vládou, nemá na ekonomiku prakticky žádný pozitivní vliv. Podnikatelé buď toto snížení nepřevedli také na spotřebitele, nebo spotřebitelé na snížení dostatečně nereagují. O razantně zvýšené poptávce se každopádně mluvit nedá.