Posedlost popularitou i novináři. Co říká o prezidentu Trumpovi první rozhovor?

kris

27. 01. 2017 • 00:06

Slovník a způsob vyjadřování Donalda Trumpa fascinuje svět. Nový americký prezident rád popisuje své plány, věci, či lidi kolem sebe jako ohromné, velkolepé, skvělé či fantastické. Nedávný výrok o alternativních faktech vzbudil také velkou pozornost. Obrat použila Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová v nedělním vysílání stanice NBC v reakci na obvinění, že prezidentův mluvčí Sean Spicer lhal o počtu Američanů na páteční inauguraci. Trumpův první rozhovor pro americkou televizi po inauguraci nebyl jiný.

Odpovědi byly vyhýbavé, sebestředné často takřka lživé. Trump nešetřil chválou na svůj první projev v ředitelství CIA. „Oni ji milovali,“ řekl. „Ta řeč byla dobrá,“ pokračoval. Podle prezidenta bylo nešťastné, že některá média její význam bagatelizovali a televize ABC News, které rozhovor poskytl, byla prý jedním z nich.

Není žádným tajemstvím, že Trump hojně konzumuje média a někteří to označují až za závislost – média čte, sleduje, reaguje na ně. Oblíbenost je pro něj nesmírně důležitá a neustále hledá důkazy, které by jeho oblíbenost prokázaly, píše server Salon. A to dokonce i v případě, že je realita trochu jiná.

Rozhovor ukázal, že novému americkému prezidentovi dělá popularita vrásky na čele. Konkrétně fakt, že Clintonová získala výrazně více hlasů, a také návštěvnost v den inaugurace, kdy podle fotek bylo zřejmé, že na první inauguraci Baracka Obamy přišlo více lidí.

Trump v rozhovoru v televizi trval na tom, že by velmi snadno v USA vyhrál i počtem celkových hlasů (Clintonová získala o 2,9 milionu hlasů více), kdyby se o to snažil. „Jel bych do Kalifornie, kam jsem nejel, jel bych do New Yorku, kde jsem nedělal žádnou kampaň,“ řekl. Dále sdělil domněnku, že Clintonová tolik hlasů ve skutečnosti nezískala a jedná se o podvod. K tomu ale nemá žádné důkazy. Dokonce naznačil, že i Barack Obama vyhrál v důsledku volebního podvodu.

I ohledně jeho záměru zrušit Obamacare, která zajišťuje i nejchudším zdravotní péči, se snažil získat na popularitě. „Miliony lidí budou šťastní. Nyní tady máme miliony a miliony a miliony lidí, kteří jsou nešťastní,“ prohlásil.

Trump sice uznal, že jeho oblíbenost není moc dobrá, obvinil z toho ale média.  Trval si na svém ohledně počtu lidí, kteří se inaugurace zúčastnili. „Když se podíváte na to velkolepé moře lásky, když se podíváte, kolik lidí sem přicestovalo z celé země, možná z celého světa,“ gestikuloval kolem zarámovaných fotek z inaugurace a snažil se diváky přesvědčit, že dav byl velkolepý.

Prezident připustil, že i protesty při jeho nástupu do funkce byly velké, nicméně pochod proti potratům plánovaný na pátek prý bude také velký. „Někteří říkají, že tam bude dokonce více lidí,“ předeslal Trump.

SDÍLET