Pravice ve Francii vybírá prezidentského kandidáta: Kdo porazí Marine Le Penovou?

Bude to nejspíš souboj tří titánů. Dva bývalí premiéři, Alain Juppé a François Fillon, a někdejší prezident Nicolas Sarkozy patří mezi největší favority dnešního prvního kola primárek francouzské pravice. Voliči ve volbách rozhodnou, kdo příští rok změří síly s Marine Le Penovou z krajně pravicové Národní fronty, která se pravděpodobně probojuje do druhého kola prezidentského klání na jaře příštího roku.

Měl to být comeback roku, ale po posledních číslech, která přinesly agentury, nemusí. Před bývalým premiérem Alainem Juppém, který se dokázal oklepat z vážných finančních skandálů a získat zpět důvěru lidí, se dveře do Elysejského paláce začaly pozvolna přivírat. Ještě před několika týdny byl jasným šampionem dvoukolových primárek tradiční pravice a tím, kdo může na cestě za dalším prezidentským úřadem zastavit druhého favorizovaného Nicolase Sarkozyho.

Největší šance v prezidentských primárkách francouzské pravice má stále Juppé

Jak se ale ukázalo hlavně v posledních dnech, v cílové rovince se objevil ještě třetí muž, který může výrazně zamíchat kartami. Je jím někdejší Sarkozyho premiér François Fillon.

Primárky francouzské pravice

Otevřené primární volby francouzské tradiční pravice probíhají poprvé v historii a mají dvě kola. První kolo proběhne v neděli 20. listopadu a druhé o týden později, tedy 27. listopadu. Do druhého kola postoupí dva uchazeči o kandidaturu, kteří získají nejvíce hlasů. Druhé kole se nebude konat v případě, pokud jeden uchazeč o kandidaturu získá v prvním kole minimálně 50 % hlasů. Volební místnosti se dnes otevřou v 7 hodin ráno a uzavřou v 19 hodin večer.

Fillonovy šance na postup do druhého kola vzrostly zejména po sérii živě přenášených televizních debatách v minulých týdnech, v nichž se politik blýskl promyšleným plánem ekonomických reforem a chytře mířenou kritikou svých největších soupeřů. „Zdá se, že Fillon, který vede svou kampaň už téměř dva roky, nabral druhý dech,“ poznamenávali někteří zahraniční komentátoři.

Kandidáti v primárkách francouzské pravice

Pokud mají pravdu, Fillon může dnes večer postoupit do druhého kola primárek spolu s Juppém, nebo se Sarkozym. Deník Le Figaro jej dokonce vidí jako toho, kdo může celé primárky vyhrát a v jarním prezidentském klání se poprat o úřad prezidenta republiky nejpravděpodobněji s kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou. 

Podle průzkumu Opinionway z minulého týdne by Fillon ve druhém kole primárek, které proběhne přesně za týden, porazil Juppého v poměru 54:46. Pokud by do druhého kola postoupil společně se Sarkozym, jeho prvenství by mohlo být ještě jednoznačnější (54:41).

Prezidentka Francie? Le Penová si po Trumpově výhře věří

Francouzi vybírají pravicového kandidáta na prezidenta pomocí otevřených primárek poprvé v historii. Jak poznamenává řada politologů, bude velmi záležet na tom, kolik lidí se rozhodne jít volit. Podle odhadů se dnešních voleb může zúčastnit 2,6 až tři miliony voličů a rozhodovat nebudou pouze hlasy příznivců Republikánů, ale i dalších středopravicových a pravicových stran v celé zemi. Možnost zúčastnit se primárek pravice budou mít i Francouzi žijící v zahraničí, kteří budou hlasovat online. Jejich počet se odhaduje na 60 tisíc.

Prezidentské volby ve Francii

Dvoukolové prezidentské volby ve Francii jsou plánovány na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

V primárních volbách pravice se utká celkem sedm kandidátů. Kromě Juppého, Sarkozyho a Fillona ještě Bruno Le Maire, Jean-François Copé, Nathalie Kosciusko-Morizet a Jean-Frédéric Poisson.

Ne všem ale jde o to postoupit do druhého kola. „Jen někteří z těchto uchazečů o kandidaturu skutečně stojí. Už nyní vědí, že to není primárně o nich, ale že jejich úlohou je reprezentovat určitý politický směr či filosofii uvnitř pravice. Důležité je, aby byli vidět, avšak nikoliv pro prezidentské volby samotné, ale pro další politickou hru uvnitř strany,“ vysvětluje v rozhovoru pro Info.cz politolog Michel Perottino.

SDÍLET
sinfin.digital