Pro takového křesťanského demokrata „není ve straně místo“. Německá CDU se rázně rozloučila s politikem, který kandiduje na prezidenta za AfD

Max Otte, který nedávno jako člen CDU přijal nabídku „konkurenční“ populistické AfD, aby v jejích barvách kandidoval na prezidenta Německa, byl ze své mateřské strany vyloučen. Výkonná rada německých křesťanských demokratů tak dala podle politologů najevo, že nechce mít ani v opoziční roli s AfD cokoliv společného.

Max Otte patří ke konzervativnějšímu křídlu německých křesťanských demokratů a je i šéfem organizace, které si říká Werte-Union (Hodnotová unie). Už dříve měl ve straně problémy kvůli svým vyhraněným postojům a provokacím. Jeho „rebelie“ pak vyvrcholila právě tím, že přijal kandidaturu na prezidenta v únorových prezidentských volbách za AfD, aniž by se hodlal vzdát členství v CDU.

Výkonná rada německých křesťanských demokratů však pro tento postoj nenašla pochopení a Otteho vyloučila. „Jde o naléhavý a závažný případ chování, které vážně poškozuje stranu. A to vyžaduje okamžitý zásah,“ zdůvodnil postup generální tajemník CDU Paul Ziemiak.

Otte už dříve svou nominaci na prezidentský úřad ze strany AfD označil za „velkou čest“. Chce se údajně zasadit o sociální politiku a garanci občanských svobod. „Úřad prezidenta je nad stranami,“ řekl Otte. To, že jako člen CDU kandiduje za AfD, podle něj není „provokace, ale příležitost, jak zasypat příkopy“.

sinfin.digital