„Problém těch druhých“: Patří nechtěné děti k Islámskému státu, nebo k Evropě?

Erik Siegl

Detenční a uprchlický tábor Al Hol v severovýchodní Sýrii zůstává i po třech letech od svého vzniku jedním z chmurných dědictví poraženého „chalífátu“. A nic nenasvědčuje, že by se to mělo v dohledné době výrazně změnit. V táboře a okolních menších zařízeních žije kolem 64 tisíc lidí, převážně žen a dětí, kteří jsou označováni jako rodinní příslušníci či přímo podporovatelé ISIL. Mezi nimi jsou i stovky lidí z evropských zemí, které vyvíjejí omezené či minimální úsilí je repatriovat zpět.

Osudy a postoje tolika zadržovaných lidí a vůbec dětí jsou přitom různorodé a nelze je popsat jen stereotypy „nevěsta ISIL“, džihádistka či terorista. Bohužel se vůči nim často uplatňuje právě stigmatizace i proto, že média ze své podstaty sledují zejména čtenářsky atraktivní příběhy vraždících džihádistů či zapálených podporovatelek chalífátu, jakou pravděpodobně byla i Shamina Begumová. Ostatně o důvodech jejího nečekaného útěku k „chalífátu“ a nynější snaze o návrat do Velké Británie jsem nedávno psal na Info.cz. Ženy bývalých příslušníků ISIL jsou obecně vnímány jako bezpečnostní riziko, bez ohledu na to, že řada z nich se jimi mohla stát nedobrovolně či v nezletilém věku, nebo do Sýrie se svými partnery odešly ještě před rokem 2014. Jak popisuje ve své knize „Útulek pro mladé vdovy“ novinářka Azadeh Moaveni, některé ženy se na území expandujícího ISIL prostě ocitly shodou okolností a už zde zůstaly, často i proto, že útěk ve válečných poměrech byl riskantní. A podobně je to i s jejich dětmi, byť se pochopitelně ničím neprovinily.

Tábor Al Hol v Kurdy kontrolované severovýchodní Sýrii je stanovým a stále velmi provizorním táborem s drsnými podmínkami, kde se navzdory úsilí OSN a řady humanitárních organizací nedostává potřebné zdravotní péče, základního vzdělání či hygienických zařízení. Jen letos v táboře zemřelo minimálně 62 dětí v důsledku kombinace nedostatečné výživy a zdravotní péče nebo při častých požárech, které vznikají kvůli topení a vaření ve stanech. Vedle většiny syrských a iráckých nezletilých zde žije i řada dětí evropského původu, stejně jako jejich rodiče v právním vakuu a leckdy bez občanství, o které přišly.

Uprchlický tábor Al Hol v Sýrii
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč jsou děti i dospělí civilisté v táboře vážný problém?
  • Jak přistupují evropské státy k repatriaci žen a dětí?
  • A jaké tresty hrozí v domovských státech repatriovaným?
sinfin.digital