Proč ruská ekonomika nezkolabovala pod náporem sankcí? Nevnímáme kontext a necháváme se až příliš snadno oklamat čísly z Moskvy

Ekonomické sankce, které na Rusko působily v posledním roce coby odveta za invazi na Ukrajinu, měly podle některých pozorovatelů mít drtivý dopad a způsobit neodvratný krach země. Přesto se nic takového nestalo a Rusko vytváří dojem, že postihy na něj ve skutečnosti žádný vliv nemají. Proč Rusko sankce ustálo lépe, než část pozorovatelů očekávala? Důvodů je celá řada, tady jsou aspoň některé z nich.

Nejzásadnějším faktorem je propaganda. Současné ruské vedení si velmi dobře uvědomuje její moc skrývat realitu. I proto režim nepublikuje velkou část ekonomických ukazatelů. Nemáme čísla týkající se zahraničního obchodu a Rusko tají ještě větší část svého rozpočtu než před začátkem války.

Pokud prezident Vladimir Putin oznámí, že ruský hrubý domácí produkt klesl o dvě procenta, je hodnota takového sdělení jen velmi malá. Jakékoli statistické údaje jsou jen tím, co ruské vedení chce, abychom si mysleli, nikoli odrazem reality. Dokonce i skutečná čísla jsou poskytována v kontextu, který zrovna vyhovuje ruským představitelům. Příkladem může být oblíbený údaj o nárůstu prodeje zkapalněného zemního plynu do Evropy o čtyřicet procent, ale nikdo se již nezmiňuje o extrémně nízkém základu, ze kterého čísla vycházejí. Spoléhat bezvýhradně na taková prohlášení znamená nevnímat kontext.

Pokud odhlédneme od pochybností ohledně statistik, dalším faktorem, který Rusku může posloužit k obhajobě teze o „úspěšném zvládání sankcí“, je skutečnost, že velmi často se čísla vztahují k průměru za celý rok nebo za libovolné období od ledna. Asi nikde není vidět efekt lépe než v případě ropného průmyslu a plynárenství.

Sankce na ropu ve formě cenového stropu či embarga začaly platit až v prosinci a ropné produkty, které je ještě složitější přeorientovat na jiné trhy, spadnou pod sankce až od února příštího roku. Rusko tedy využilo toho, že po prvotním šoku ceny vyletěly nahoru, zatímco přeorientování na jiné dodavatele nějaký čas trvalo. Země získávala z ropy výrazně více než v minulých letech, dokonce ani sleva, kterou Kreml musel poskytnout, aby prodal ropu, nezmenšila tyto příjmy.

sinfin.digital