Putinův ženevský pudink: Biden narýsoval červenou čáru. Na tahu je nyní Rusko

Matěj Jungwirth

 „Pravý pudink se pozná až podle chuti.“ Touto lakonickou metaforou odpověděl americký prezident Joe Biden na novinářský dotaz, zda má za to, že čerstvě ukončený ženevský summit povede ke skutečné změně v chování putinovského Ruska. Biden tak dal květnatě najevo, že po prvním kole nové kapitoly rusko-amerických vztahů je nyní na tahu Moskva a že jen čas ukáže, zda setkání s Putinem přinese ovoce.

Již před samotným summitem Biden-Putin řada pozorovatelů, včetně autora tohoto článku, upozorňovala, že přehnaná očekávání opravdu nejsou na místě a že i dílčí úspěchy by byly průlomem ve velmi napjatých vztazích mezi USA a Ruskem. Včerejší setkání se neslo ve výrazně odlišném duchu než chaotické a místy až žoviální setkání bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Helsinkách v roce 2018. Biden a Putin všechna jednání vedli bok po boku svých ministrů zahraničí (Antony Blinken a Sergej Lavrov), což znamená, že všem rozhovorům naslouchali další svědci (oproti tomu Trump a Putin v Helsinkách rokovali téměř dvě hodiny v soukromí).

Seznam konkrétních výsledků ženevských bilaterálních jednání je skutečně krátký: Biden se s Putinem dohodl na návratu velvyslanců do Moskvy a Washingtonu a obě země se ve stručném společném komuniké zavázaly k důslednému dodržování pravidel a norem týkajících se jaderných zbraní. Nadto byl oznámen dialog o strategické stabilitě mezi oběma zeměmi, skrze který by se mělo dále jednat o globálním odzbrojování a nástrojích ke snížení rizika jaderného konfliktu, ale detailů o této rusko-americké iniciativě je pomálu.

Snad nejdůležitějším výstupem, který zmínil Joe Biden na své tiskové konferenci, byl seznam 16 průmyslových odvětví, které americká strana považuje za klíčové pro národní bezpečnost Spojených států. Biden Putina varoval, že jakýkoliv kyberútok z ruského prostoru zacílený na společnosti a firmy z tohoto seznamu bude americkou administrativou považován za bezprecedentní eskalaci, na kterou Spojené státy odpoví.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co se dělo po schůzce Putina s Bidenem?
  • Jaká kousavá otázka od americké novinářky „zatopila“ Putinovi?
  • A jak hodnotit ženevský summit?
sinfin.digital