Rekordní ceny plynu drží Evropu v napětí. Postup Putina může být pragmatičtější, než se zdá

Ceny zemního plynu ze dne na den skokově zdražují a lámou rekordy. Evropa to sleduje s velkým napětím a do toho přicházejí vzkazy od ruského Gazpromu. Způsobilo Rusko současnou krizi? Téměř jistě ne. Užívá si ji? Téměř jistě ano, byť i zde s drobnými výhradami. Vystoupení prezidenta Vladimira Putina ohledně situace s cenami jako by tyto zdánlivě protichůdné pohledy podtrhovalo.

V hodnoceních létajících po sociálních sítích se objevovaly názory od Putina-vyděrače (zneužívá situaci k tlaku na EU) až po Putina-zachránce (nakonec plyn slíbil). Situace je přitom o dost jednodušší. Vladimir Putin není ani Mirek Duším evropské politiky, ale ani Lord Voldemort. Je to ruský prezident, který sleduje ruské zájmy, Evropa je a dlouho bude nejdůležitějším ruským zákazníkem. Jakékoli spekulativní otřesy jsou možná z krátkodobého hlediska výhodné, ale z dlouhodobého hlediska mohou vést pouze k omezení role jak zemního plynu, tak i Ruska v energetickém mixu EU. A že to není v dlouhodobém ruském zájmu, je více než jasné.

Velmi suše, Evropa představuje pro Gazprom (ten má stále monopol na vývoz zemního plynu potrubím) klíčového zákazníka, navíc zákazníka, u kterého není problém s platbami. Z Ruska do EU plyne víc než třetina celkového dovozu plynu. V dohledné době se situace jen těžko změní. Čína si svoje dodávky předplatila (detaily smlouvy z roku 2014 nejsou známé, ale vzhledem k tomu, že byla uzavřena v době, kdy se Rusko ocitlo pod západním tlakem, nelze čekat, že by pro něj byla bůhvíjak výhodná), export do zemí postsovětského prostoru není nijak moc lukrativní (Bělorusko má stále ceny blízké vnitroruským, Ukrajina neodebírá nic, popřípadě téměř nic).

Sám Putin je v otázkách zemního plynu silně zainteresován, i jeho (byť neveřejná a podle některých autorů mírně řečeno nepůvodní) disertace se týkala plynárenství a role státu v něm). Z tohoto pohledu ukázal jeho projev hned několik zajímavých věcí. Vladimir Putin varoval Gazprom před snahou nepřepravovat zemní plyn přes území Ukrajiny a raději zaplatit pokutu. Ač to zní pro mnoho lidí paradoxně, z pohledu Putina je stále pověst Gazpromu, respektive Ruska, jako spolehlivého dodavatele energií zásadním momentem.

sinfin.digital