Revoluce v Rakousku. Volby v Grazu vyhráli poprvé v historii komunisté

Doslova šokem skončily pro pozorovatele nedělní komunální volby v rakouském Grazu (Štýrský Hradec). Ve volbách totiž s přehledem zvítězila rakouská komunistická strana (KPÖ). Při bližším pohledu na příčiny historického vítězství rakouských komunistů v metropoli Štýrska není ale úspěch KPÖ zas až tak velkým překvapením.

Pozorovatele, kteří nesledují detailně rakouskou politiku, každopádně musí pohled na předběžné výsledky voleb ve Štýrském Hradci svádět k domněnce, že se jedná o nějaký nepovedený žert. A není divu. Na prvním místě skončili předběžně komunisté (28,9 %), až na druhém dosud vládnoucí lidovci (25,7 %) a na třetím Zelení (17,3 %).

Obecně se ví o tom, že v Rakousku stále fungují nějací „pohrobci komunistické strany“, sdružení v obskurní organizaci s názvem Kommunistische Partei Österreich. Nikdo si jich ale příliš nevšímá. V parlamentních volbách dosahují zisku maximálně kolem jednoho procenta hlasů.

Jak je ale možné, že ve Štýrském Hradci, na jehož předměstí se mimo jiné narodil i známý herec akčních filmů a pozdější kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, tedy komunisté zvítězili a budou mít takřka jistě křeslo starosty?

Drtivé vítězství komunistů překvapilo i rakouského kancléře Sebastiana Kurze. „Skutečnost, že komunisté v Rakousku mohou vyhrát volby, byť regionální, je něco, co by mělo přimět lidi přemýšlet,“ řekl Kurz v rozhovoru pro stanici Puls24.

Jenže otázkou zůstává, jakým směrem by se „přemýšlení“ nad úspěchem komunistů mělo ubírat. Kdo by za ním hledal nějaké ryze ideologické důvody a návrat mladých Rakušanů k myšlenkám socialismu, asi by se zmýlil. Příčiny jsou jinde.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Našli rakouští komunisté univerzální recept na úspěch?
  • Co odlišuje štýrskou buňku od zbytku země?
sinfin.digital