Robert Fico žádá Brusel o zásah. Masakr právního státu je vážný. Hrozí, že se vláda stane diktátorským režimem, tvrdí Kaliňák

Podle špiček slovenské opoziční sociální demokracie (SMER - SD) probíhá v posledních měsících na Slovensku kolaps právního státu včetně ochrany základních lidských práv a země je tak na prahu diktatury. Předseda strany Robert Fico proto vyzval k zásahu Evropskou komisi. „Pokud se Komise zabývá Polskem a Maďarskem, měla by se zabývat i Slovenskem,“ uvedl politik.  

„Ať je současná situace mementem pro Česko,“ řekl v úvodu zvláštní tiskové konference předseda opoziční strany SMER – SD Robert Fico a zdůraznil, že zdaleka nejde o běžné „hašteření“ mezi vládou a opozicí. Podle jeho slov totiž na Slovensku nyní probíhá totální kolaps právního státu a výrazné omezování základních lidských práv. To vše pod dohledem – a v některých případech i na základě aktivního přispění – vládní moci.

„Jsme svědky zmanipulovaných politických procesů a takového útoku státní moci na základy právního státu, který snese srovnání snad pouze s politickými procesy v Československu v 50. letech,“ uvedl emotivně Fico. „A osobně si stojím za každým slovem, které jsem zde pronesl,“ dodal. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co kolaps právního státu odstartovalo?
  • Jak je vláda se současným stavem spojená?
  • Co si ze situace na Slovensku může vzít Česko?
sinfin.digital