Rusko s Ukrajinou daly Evropě předčasný vánoční dárek. Debatu o plynu ovládl rozum

ANALÝZA | Rusko a Ukrajina koncem minulého týdne uzavřely dohodu, která nejen pro Česko znamená mnohé. Kromě toho, že zajišťuje bezpečnost dodávek plynu na dalších pět let, představuje i zdroj peněz pro těžce zkoušený ukrajinský rozpočet (příjmy za transit plynu tvoří zhruba pět procent). Dohodu se podařilo uzavřít na poslední chvíli po devítihodinovém jednání. Původní kontrakt měl skončit s posledním dnem letošního roku, a reálně tak hrozilo, že se část Evropy opět ocitne bez dodávek plynu.

„Jsem přesvědčený, že nehrozí opakování plynové krize z roku 2009. Navíc jsme na takovou situaci připraveni daleko lépe než v minulosti,“ řekl INFO.CZ místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který měl v uplynulých letech na starosti unijní energetickou politiku a při jednáních sehrál jednu z klíčových rolí.

Rusko by do Evropy přes Ukrajinu mělo poslat příští rok 65 miliard kubíků zemního plynu a v dalších letech 40 miliard kubíků až do roku 2025. Dohoda sice platí až do roku 2034, ale o objemu dodávek po roce 2025 se bude teprve jednat. Plynovod Nord Stream, který spojuje Rusko s Německem, má pro srovnání kapacitu 55 miliard kubíků ročně, přičemž dokončovaný Nord Stream 2 by měl tuto kapacitu zhruba zdvojnásobit.

Klimatické hnutí narazilo do zdi. Nechalo si ukrást program radikální levicí

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital