Rusové v OSN zazdili návrh na další vyšetřování chemických útoků v Sýrii

Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo návrh rezoluce usilující o další vyšetřování chemických útoků v Sýrii. Uvedla to agentura AFP. Rezoluci v pátek navrhly Spojené státy, usilovaly o prodloužení mandátu inspektorů o další rok. Rusko je spojencem vlády v Damašku, které Západ klade chemické útoky za vinu.

V citlivé otázce opět dopředu panovaly neshody mezi ruskem a USA. Moskva žádala, aby se rada před hlasováním nejprve seznámila s očekávanou zprávou expertů o chemickém útoku, při němž v dubnu zahynulo v syrském Idlibu přes 80 lidí.

Topolánek a Paroubek exkluzivně: ANO hledá partnery pro hru na zbabělce, ČSSD drtí kmotři

Vina z útok bude pravděpodobně v dokumentu kladena na syrský režim, což je pro Rusko jako pro spojence Damašku nepřijatelné. Zpráva má být zveřejněna ve čtvrtek 26. října.

Z předběžné expertní zprávy zveřejněné v létě vyplývá, že v dubnu byl použit nervový plyn sarin. USA po tomto útoku v odvetě vypálily desítky raket na základnu syrského letectva v Chán Šajchúnu, z níž podle nich startovala letadla, která útočila v Idlibu.

Zestátnění ČT i Rozhlasu: Experti i politici Okamurův návrh kritizují, našly se ale výjimky

Rusko letní zprávu označilo za zmanipulovanou, Damašek za nevěrohodnou. USA a jiné západní země s výsledky souhlasily. Mezi oběťmi byly podle původních zpráv tři desítky dětí. Rusko a Sýrie přiznávají, že na základně Chán Šajchún je sarin, avšak k útoku na Idlib shodně tvrdí, že tam vybuchla bomba na zemi, a ne shozená z letadla.

SDÍLET
sinfin.digital