Schulz chce donutit Česko přijímat uprchlíky. Není možné nebýt solidární, říká

ČTK, luš

15. 08. 2017 • 22:23

Kandidát německé sociální demokracie na kancléře Martin Schulz chce prosazovat společný evropský azylový systém, který umožní spravedlivé rozdělování běženců. Není podle něj možné, aby některé země odmítaly být v této otázce solidární. Schulz to řekl v úterý v Berlíně v projevu o migraci a integraci. Přerozdělování uprchlíků odmítá mimo jiné Česká republika.

Jedenašedesátiletý politik je přesvědčen, že migrace není jen problémem Německa, jak o tom v minulosti hovořil maďarský premiér Viktor Orbán. „To není žádný německý problém, a solidarita není vyzobávání třešniček na dortu, ale princip,“ řekl Schulz.

„Proto se budu zasazovat o novou definici solidarity v Evropě, aby lidé, kteří u nás hledají ochranu, byli spravedlivě rozděleni mezi všechny země EU,“ poznamenal s tím, že k tomu je potřeba celoevropský azylový systém. Solidarita podle Schulze není jednosměrka, a není možné, aby ji některé unijní země vyžadovaly, například pokud jde o evropské fondy, ale odmítaly v oblasti migrace.

Už v minulosti se šéf SPD vyslovil pro to, aby se krátily evropské fondy zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky. Současná šéfka německé vlády Angela Merkelová (CDU), která přerozdělování běženců také podporuje, se v pondělí vyslovila proti takovému spojování otázky přerozdělování uprchlíků s čerpáním evropských fondů.

Mezi státy, které odmítají povinné přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie, patří země takzvané visegrádské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Praha odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů a žádné další už přijímat nechce.

Evropská komise proti Česku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich postoji k přijímání uprchlíků v červnu zahájila řízení. Na větší solidaritu ostatních evropských zemí opakovaně apeluje Itálie, přes kterou nyní do Evropy směruje nejvíce migrantů.

V téměř hodinovém projevu dnes Schulz také vyjádřil přesvědčení, že Německo je přistěhovaleckou společností a mělo by zesílit snahy umožnit přistěhovalcům a lidem s migračními kořeny větší účast na společnosti. Pomohlo by k tomu podle něj, aby za migraci a integraci byl zodpovědný jeden úřad, například ministerstvo práce a sociálních věcí, nikoliv úřadů několik, jak je tomu nyní. Schulz je ale proti tomu, aby věc spadala pod ministerstvo vnitra, protože podle něj integrace není otázkou vnitřní bezpečnosti.

Šéf sociální demokracie také apeloval na důslednější boj proti nepřátelům demokracie a každodenní diskriminaci. Není podle něj možné, aby byli lidé v Německu při hledání práce či bydlení diskriminováni kvůli tomu, jaké mají příjmení, nebo proto, že nosí šátek. Tvrdě také kritizoval protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD), která je podle něj ostudou Německa.

SDÍLET