Selfíčka z koncentráku. Projekt Yolocaust ukazuje nevhodné chování na pietním místě

Izraelský spisovatel a satirik Shakak Shapiro se rozhodl poukázat na nevhodné chování některých návštěvníků známého památníku holocaustu v Berlíně. Po sociálních sítích sesbíral jejich selfíčka pořízená právě na pietním místě a následně je zasadil do prostředí koncentračních táborů. Projekt Yolokaust za pouhý den od zveřejnění oslovil tisíce lidí.  

Uprostřed německého hlavního města stojí památník věnovaný židovským obětem nacismu. Tvoří ho více než dva a půl tisíce betonových kvádrů. Každý den ho navštíví tisíce lidí, někteří z nich neodolají a na místě se vyfotí v bláznivých pózách.  

Studenti se převlékli za nacisty

Podle Shapira je ale takové jednání nemístné. „Žádná jiná událost v historii se holocaustu nevyrovná a je na každém z nás, jak se rozhodneme chovat v památníku, který je věnovaný šesti milionům zabitých Židů,“ píše spisovatel na webové stránce projektu. Aby ještě zvýraznil nemravné chování, nechává u původních fotek ze sociálních sítí jejich popisky spolu s lajky ostatních uživatelů.

Slovní spojení Yolocaust odkazuje jednak na holocaust a také ke zkratce YOLO, která se dá přeložit několika způsoby. Může znamenat „You only live once“, tedy žiješ jenom jednou. Ale také „ You oughta look out“ (Měl by sis dávat pozor).

I v Česku se najdou tací, kteří si neváhají udělat selfie na nevhodném místě. Před dvěma lety vzbudil pohoršení tehdejší místopředseda senátu za ČSSD Zdeněk Škromach, který si udělal selfie z piety za oběti nacismu v Terezíně.

SDÍLET
sinfin.digital