Slovenská policie zadržela italského podnikatele, o kterém psal zavražděný novinář Kuciak

urm, lup

01. 03. 2018 • 11:15

Slovenská policie zadržela podnikatele italského původu Antonina Vadalu. Informovaly o tom server Aktuality.sk a deník Korzár. Pro Vadalu si policisté přišli do města Michalovce a odvezli i jeho bratra a bratrance. O rodině v čele s Antoninem psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Uvedl, že mají vazby na italskou mafii ´Ndranghetu.

Zadržení Italů předcházela razie na dvou místech na východním Slovensku, konkrétně v Michalovcích a v Trebišově.

Ve středu už policie v souvislosti s případem jednoho člověka zadržela. Policie přitom už dříve uvedla, že Kuciak a jeho snoubenka byli zastřeleni patrně kvůli novinářově investigativní práci.

Kuciak naposledy pracoval na materiálu upozorňujícím na působení italské mafie na Slovensku a na její vazby na osoby blízké slovenskému premiérovi Robertu Ficovi.

Napsal, že na východě Slovenska fungují ve vzájemné koordinaci zástupci čtyř rodin z prostředí italské Kalábrie, kde působí obávaná mafie 'Ndrangheta. Mezi nimi je i Vadalova rodina. Jejich hlavní podnikatelskou činností na Slovensku je podle novináře zemědělství. Kuciak také popsal starší podnikatelské vazby mezi Antoninem Vadalou a nejbližšími spolupracovníky premiéra Roberta Fica.

Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková v reakci na to dočasně rezignovali na své posty, ale odmítají spojování svých jmen s vraždou.

V obci Veľká Mača u Trnavy, kde se dvojnásobná vražda minulý týden odehrála, policie prověřuje také okolnosti údajné schůzky dvou osob podezřelých z drogových deliktů.

Policie se rovněž zabývá zjištěním, že minulý pátek se dvě osoby domlouvaly, že vezmou zbraně a půjdou do Veľké Mače. Policejní prezident zdůraznil, že zatím není jasné, zda tento případ s vraždami přímo souvisí, ale policie na tuto stopu narazila při vyšetřování a je nutné ji prověřit.

SDÍLET