Spor o íránské jádro eskaluje. Věřit, nebo nevěřit Izraeli? Svět se rozdělil do dvou táborů

Jestli něco Blízký východ právě teď nepotřebuje, tak je to eskalace napětí a nervozity. Přesně to lze ovšem po pondělním projevu izraelského premiéra Benjamina Netanjahu očekávat. Svým vystoupením, v němž Írán obvinil z nemírového vývoje jaderné technologie, jen přilil olej do blízkovýchodního - už tak pořádně vroucího - ohně. A zatímco Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) izraelská nařčení mlčky vyvrací, Spojené státy stojí za Izraelem a Evropská unie se přiklonila k Íránu.

Izraelský premiér v pondělním mimořádném televizním vystoupení prohlásil, že i po uzavření multilaterální jaderné dohody v roce 2015 Írán rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní a uchovával dokumenty o svém jaderném programu. Izraeli se podle premiéra podařilo získat kopie íránských jaderných archivů, které to dosvědčují. 

ANALÝZA: Po atomovce v Íránu touží hlavně námořnictvo ovládané jestřáby z Revolučních gard

„Írán lhal, když tvrdil, že nikdy neměl program na vývoj jaderných zbraní. Fakt, že takový program měl, dokazuje 100 000 tajných spisů. I po uzavření jaderné dohody Írán uchovával tyto dokumenty a rozšiřoval své znalosti o jaderných zbraních pro budoucí využití. A Írán opět lhal v roce 2015, když tyto informace nedoložil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IAEA),“ uvedl v pondělí izraelský premiér.

Světové mocnosti na obvinění Izraele zareagovaly různě. Podle Spojených států jsou však informace židovského státu přesvědčivé. „Tyto skutečnosti jsou v souladu s tím, co Spojené státy dlouho věděly: Írán má silný, tajný program jaderných zbraní, který se snažil a nedokázal skrývat před světem a před vlastními lidmi,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.

Další krok k míru: KLDR začala rozebírat tlampače na hranicích, které šířily propagandu

Právě americký prezident Donald Trump však patří spolu s Izraelem k nejhlasitějším kritikům současné jaderné dohody s Íránem, kterou označuje - spolu s několika dalšími dohodami - jako nejhorší smlouvu, kterou USA kdy uzavřely. Navzdory tomu však íránská jaderná smlouva patří k největším diplomatickým úspěchům předchozí americké administrativy pod vedením Baracka Obamy.

Evropská unie má na odhalení izraelského premiéra odlišný pohled. Podle šéfky diplomacie evropské osmadvacítky Fedriky Mogheriniové projev izraelského premiéra „nenastínil žádné otazníky nad íránským dodržováním jaderné dohody.“

Vysoká představitelka pro zahraniční věci Evropské unie rovněž podotkla, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii v posledních deseti zprávách uznala, že Írán závazky vyplývající z jaderné dohody dodržuje.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii v reakci uvedla, že po roce 2009 nezaznamenala žádné snahy o íránský vývoj jaderného explozivního zařízení.

Francouzské ministerstvo zahraničí dnes sdělilo, že nové informace poskytnuté izraelskou stranou jsou částečným potvrzením toho, co Evropská unie zjistila v roce 2002. A zároveň dokládají význam mezinárodní dohody s Teheránem o jeho nukleárním vývoji. Podle Paříže by se izraelské zjištění mohlo stát základem pro dlouhodobé sledování íránských jaderných aktivit a pro poskytnutí trvalých záruk. Je prý zároveň nezbytné, aby mezinárodní inspektoři v Íránu pokračovali v kontrolách. V podobném duchu se vyjádřila i Velká Británie či Německo. 

Nová dohoda o Íránu: Trump je ochotný jednat, k tomu se ho snažil přimět i Macron

Sám Írán na obvinění zareagoval popudlivě. Netanjahua mnozí představitelé teokratického režimu označili za lháře, jeho tvrzení za již vyvrácená a hanebná. Podle Íránu se Izrael snaží tlačit na Donalda Trumpa, aby Spojené státy odstoupily od jaderné dohody z roku 2015.

O naplňování dílu Spojených států této dohody totiž Spojené státy rozhodují každých 120 dní, aktuálně je třeba politiku ústupků vůči Íránu prodloužit do 12. května. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že ani Írán se již nebude cítit povinován dohodu dodržovat.

SDÍLET
sinfin.digital