Spor o íránské jádro eskaluje. Věřit, nebo nevěřit Izraeli? Svět se rozdělil do dvou táborů

vkr

Naše newslettery rozesíláme každý týden

01. 05. 2018 • 18:30

Jestli něco Blízký východ právě teď nepotřebuje, tak je to eskalace napětí a nervozity. Přesně to lze ovšem po pondělním projevu izraelského premiéra Benjamina Netanjahu očekávat. Svým vystoupením, v němž Írán obvinil z nemírového vývoje jaderné technologie, jen přilil olej do blízkovýchodního - už tak pořádně vroucího - ohně. A zatímco Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) izraelská nařčení mlčky vyvrací, Spojené státy stojí za Izraelem a Evropská unie se přiklonila k Íránu.

Izraelský premiér v pondělním mimořádném televizním vystoupení prohlásil, že i po uzavření multilaterální jaderné dohody v roce 2015 Írán rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní a uchovával dokumenty o svém jaderném programu. Izraeli se podle premiéra podařilo získat kopie íránských jaderných archivů, které to dosvědčují. 

„Írán lhal, když tvrdil, že nikdy neměl program na vývoj jaderných zbraní. Fakt, že takový program měl, dokazuje 100 000 tajných spisů. I po uzavření jaderné dohody Írán uchovával tyto dokumenty a rozšiřoval své znalosti o jaderných zbraních pro budoucí využití. A Írán opět lhal v roce 2015, když tyto informace nedoložil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IAEA),“ uvedl v pondělí izraelský premiér.

Světové mocnosti na obvinění Izraele zareagovaly různě. Podle Spojených států jsou však informace židovského státu přesvědčivé. „Tyto skutečnosti jsou v souladu s tím, co Spojené státy dlouho věděly: Írán má silný, tajný program jaderných zbraní, který se snažil a nedokázal skrývat před světem a před vlastními lidmi,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.

Právě americký prezident Donald Trump však patří spolu s Izraelem k nejhlasitějším kritikům současné jaderné dohody s Íránem, kterou označuje - spolu s několika dalšími dohodami - jako nejhorší smlouvu, kterou USA kdy uzavřely. Navzdory tomu však íránská jaderná smlouva patří k největším diplomatickým úspěchům předchozí americké administrativy pod vedením Baracka Obamy.

Evropská unie má na odhalení izraelského premiéra odlišný pohled. Podle šéfky diplomacie evropské osmadvacítky Fedriky Mogheriniové projev izraelského premiéra „nenastínil žádné otazníky nad íránským dodržováním jaderné dohody.“

Vysoká představitelka pro zahraniční věci Evropské unie rovněž podotkla, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii v posledních deseti zprávách uznala, že Írán závazky vyplývající z jaderné dohody dodržuje.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii v reakci uvedla, že po roce 2009 nezaznamenala žádné snahy o íránský vývoj jaderného explozivního zařízení.

Francouzské ministerstvo zahraničí dnes sdělilo, že nové informace poskytnuté izraelskou stranou jsou částečným potvrzením toho, co Evropská unie zjistila v roce 2002. A zároveň dokládají význam mezinárodní dohody s Teheránem o jeho nukleárním vývoji. Podle Paříže by se izraelské zjištění mohlo stát základem pro dlouhodobé sledování íránských jaderných aktivit a pro poskytnutí trvalých záruk. Je prý zároveň nezbytné, aby mezinárodní inspektoři v Íránu pokračovali v kontrolách. V podobném duchu se vyjádřila i Velká Británie či Německo. 

Sám Írán na obvinění zareagoval popudlivě. Netanjahua mnozí představitelé teokratického režimu označili za lháře, jeho tvrzení za již vyvrácená a hanebná. Podle Íránu se Izrael snaží tlačit na Donalda Trumpa, aby Spojené státy odstoupily od jaderné dohody z roku 2015.

O naplňování dílu Spojených států této dohody totiž Spojené státy rozhodují každých 120 dní, aktuálně je třeba politiku ústupků vůči Íránu prodloužit do 12. května. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že ani Írán se již nebude cítit povinován dohodu dodržovat.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.