Spravedlnost po 38 letech. V New Yorku odsoudili bestiálního vraha chlapce „z krabic od mléka“

Téměř 40 let starý a mimořádně sledovaný případ záhadného zmizení malého Etana Patze se dočkal rozuzlení. Nejvyšší soud v New Yorku uznal vinným z únosu a vraždy tehdy šestiletého chlapce 56letého Pedra Hernandeze.

Ten případ New York šokoval a policie si s ním dlouho nevěděla rady. 25. května 1979 pustili rodiče malého Etana samotného na autobus, který ho měl odvést do školy. Ve čtvrti SoHo na Manhattanu to měl na zastávku jen dva bloky, doslova pár minut cesty. Rodiče Etana přesto už nikdy neviděli.

Další zlom v pátrání po Míše. Otakar S. po sobě údajně nechal dva dopisy. Proč jeden přeškrtal?

V následujících dnech New York obsypaly plakáty s fotkou zmizelého chlapce. Město bylo na nohou. Policie ale působila bezradně. Vůbec poprvé tehdy sáhla ke kroku, který později při hledání zmizelých zevšedněl. Etanovu fotografii natiskla na kartony s mlékem.

Soud s jeho vrahem však proběhl až v době, kdy by z malého kluka, jehož tělo nikdy nenašli, byl už několik let čtyřicátník. Přes všechny spekulace o možných vinících nakonec justice uznala vinným 56letého Pedra Hernandeze.

Češi unesení v Libanonu žalují stát. Jejich zajetí mohly podle nich zabránit tajné služby

Ten se v roce 2012 k činu přiznal. Tehdy pracoval v obchodě, do kterého chlapce nalákal otázkou, jestli nechce vodu. Poté ho zavedl do sklepa a uškrtil. Jeho tělo rozřezal na kusy a v plastových pytlích ho hodil do kontejneru.

„Nevím, proč jsem to udělal. Nemohl jsem si pomoci. Cítil jsem, že je to silnější než já,“ vysvětloval.

Soud s Hernandezem proběhl už v roce 2015. Tehdy se však dostal do stavu, kdy se porota nedokázala na verdiktu shodnout. Hernandez totiž trpí schizofrenií. U mediálně známého případu existovala možnost, že si celou vraždu vymyslel jen ve své hlavě.

Hrozí obchodní válka? Americká daňová reforma může znevýhodnit dovoz do USA, EU plánuje odvetu

I proto FBI považovala za pravděpodobnějšího viníka Josého Antonia Ramose. Ten měl pedofilní sklony, navíc měl k chlapci blízko, neboť byl přítelem jeho chůvy. Ramos sice prozradil, že podobného kluka skutečně vylákal ze zastávky domů a znásilnil, vraždu ale popíral.

Ramos byl u soudu hned dvakrát. První proti němu žádné důkazy nenašel a muže osvobodil. Etanovi rodiče ho zažalovali alespoň v občanskoprávním sporu. V tomto případě soud uznal Ramose za chlapcovo zmizení zodpovědným a nařídil mu uhradit odškodné dva miliony dolarů.

Nyní je vše jinak. Proti Hernandezovi u soudu svědčili členové jeho náboženské skupiny, jimž se už v roce 1979 svěřil, že zabil dítě. To samé tvrdila i jeho žena, která si ještě před svatbou myslela, že napadl teenagera. Po sňatku však našla u svého muže Ethanovu fotografii z jednoho z plakátů vyzývajícím k hledání.

Rozhodnutí podepřelo i Hernandezovo vyprávění. Ten událost popsal naprosto racionálně. Nepomohlo mu ani, že se měsíc po zmizení přestěhoval z Manhattanu zpět do New Jersey. Opačným směrem mířil přitom jen krátce před vraždou.

SDÍLET
sinfin.digital