Svoboda: Putinův „jestřáb“ ukázal, jak Kreml smýšlí o Západu

17. 06. 2020 • 17:24

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Ve světle všech nových „odhalení ruských vlivů“, kdy se jednomu často vkrádá pochybnost o jejich reálné existenci, se není od věci také podívat, jak vlastně funguje podobná politika z ruské strany. Výborný studijní materiál se objevil v ruském týdeníku Argumenty i fakty. Rozhovor s generálním tajemníkem Bezpečnostní rady Ruské federace a ex-šéfem ruské tajné služby FSB Nikolajem Patruševem názorně ukazuje, jak myslí současní představitelé silových složek v nejbližším okolí Kremlu. 

Lze z něj také poměrně snadno pochopit i logiku, která vede k přijímání zákonů proti neziskovým organizacím, omezování opozice či ostrakizace kritiků současné moci. Aby nevznikla jakákoli mýlka ohledně toho, jak moc Patrušev vyjadřuje mínění panující v Kremlu, Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Putina potvrdil, že jeho názory sdílí, respektive že Patrušev přesně vyjadřuje základní linii politiky Západu vůči Rusku. 

Nešlo tak v žádném případě o ojedinělý pohled solitéra. Sám Patrušev je typickým představitelem současné vládnoucí skupiny v Rusku, přičemž patří mezi hlavní jestřáby. Vystřídal několik postů v KGB a následně FSB, až se dostal do pozice zástupce šéfa prezidentské administrace. Stejně tak není netypické, že jeden z jeho synů se stal ministrem zemědělství a členem vedení Gazpromu, druhý dělal pro změnu poradce Igoru Sečinovi v Rosněfti a následně přešel do vedení Gazpromněfti.  

Patrušev ve zmiňovaném rozhovoru představil vizi silně vycházející z brežněvovských schémat, ve které se Západ snaží Rusko obklíčit a zničit. Vměšuje se do jeho vnitřních záležitostí a kritikou voleb se snaží podkopat celistvost Ruska. Za hlavní cíl Západu Patrušev označil hlasování o změnách v ústavě, které se odehraje 1. července. Podle něj Západ před samotným hlasováním angažuje nevládní organizace pro svoji informační válku proti Rusku. Cílit přitom nebude na nic jiného než na „duchovně-morální a kulturně-historické hodnoty formující základ státnosti“. Zajímavé je, že Patrušev staví tyto hodnoty do protikladu s demokratickými hodnotami a ideály svobody.    

Z Patruševova pohledu je prakticky veškerá kritika situace v Rusku výsledkem machinací ze strany Západu. Ke Kremlu kritická média jsou tak „pod kontrolou“ Západu, stejně tak existuje síť Západem zverbovaných neziskových organizací, které se snaží diskreditovat vedoucí představitele Ruské federace na základě vymyšlených obvinění. Dokonce i pochybnosti o počtech mrtvých na koronavirus (Rusko vykazuje extrémně málo mrtvých v porovnání s nakaženými) jsou podle něj výsledkem „informační války“.

Podle ruského představitele jde o dávno vypracovaný způsob rozvratu země, který má následně vést až k tzv. barevné revoluci. Protesty nejsou spontánní, ale předem pečlivě zorganizované. Patrušev přitom jako příklad zemí, které se takové taktice ze strany Západu úspěšně ubránily, uvádí Uzbekistán v roce 2005, kde při protestech v Andižanu bylo zabito minimálně 169 lidí či Bělorusko v roce 2006. Vnějším nepřítelem není nikdo jiný než Spojené státy a z neziskovek struktury George Sorose. 

Pochopitelně, rozhovor vychází v době, kdy roste nervozita kolem tzv. všelidového hlasování o změnách ruské ústavy. O nich jsem už několikrát na INFO.cz psal (například zdezde) a ostatně ještě i budu. Vedle toho dochází k poklesu popularity prezidenta Putina, který v nedávném průzkumu veřejného mínění Centra Levada (ptal se na nejinspirativnější osobnost) dokonce v jedné z věkových kategorií (40 až 54 let) prohrál s opozičním předákem Alexejem Navalným. Do značné míry se tak ukazuje, že strašení barevnými revolucemi a Západem ztrácí svoji sílu.

Pravděpodobnost, že by změny nebyly schváleny, není sice příliš vysoká, ale přílišný rozpor mezi ohlášenými výsledky a situací ve volebních síních by mohl vzbudit protesty ještě větší než v roce 2011/ 2012. I proto byla přijata opatření výrazně omezující možnost pozorovat volby či protestovat proti případným podvodům. Jako zdůvodnění pro ně posloužila koronavirová pandemie, která na druhou stranu nebrání ani konání přehlídky, ani hlasování samotnému.

Cílem textu nebylo ani tak kritizovat Patruševa, jako spíše představit styl myšlení i nahlížení na svět současného ruského vedení. Kdo umí rusky, doporučuji mu si rozhovor přečíst. I kdyby jen kvůli tomu, že hledání vnějšího nepřítele namísto řešení vlastních problémů zdaleka není vlastní jen ruským silovikům.