Složka, které se mimo jiné přidávává do energetických nápojů, by mohla být novým elixírem mládí. K takovému závěru dospěla studie, kterou zveřejnil renomovaný vědecký časopis Nature. Taurin, běžná součást potravinových doplňků i nápojů, totiž podle vědců ve větších dávkách pozoruhodným způsobem ovlivňuje zdravotní stav i délku dožití některých zkoumaných zvířat. Vědci ale už předem varují, aby lidé ve snaze žít déle do sebe nelili litry energetických nápojů. Jednak si tím mohou ublížit, jednak účinek umělého podávání taurinu na člověka zatím není prokázán.
Taurin je běžná organická kyselina, která je součástí žluči, ale v různých koncentracích jí lze najít ve většině živočišných tkání. Vědci přitom při pokusech na zvířatech zjistili, že když zvíře stárne, hladina této látky klesá.
Například 15leté opice měly v krvi o 85 % méně taurinu než 5leté opice. Nebylo přitom úplně jasné, zda tento pokles měl vliv na stárnutí nebo byl naopak jeho důsledkem. Když ale vědci podávali skupině myší denní dávku roztoku taurinu, jejich délka života se poměrně výrazně prodloužila. Samičky myší žily 12 % a samci o 10 % déle než jedinci stejného druhu, kteří taurin nedostávali.
S trochou nadsázky je to podobné, jako kdyby se současný průměrný věk dožití v Česku (muži 78 let, ženy 82 let) zvedl kvůli nějakému „elixíru mládí“ na 86 let u mužů a takřka 92 let u žen.