Testovat a rozvolňovat. Nová rakouská strategie může skončit úspěchem i katastrofou

Rakousko začalo v souvislosti s pandemií zkoušet světově unikátní projekt, který by měl uvolňování covidových restrikcí spojit nikoliv s poklesem infekcí, ale masivním nárůstem testování. Na výsledek rakouského experimentu čeká i mnoho dalších zemí. Pokud by Rakousko s experimentem uspělo, mohla by to být možná cesta i pro další státy Evropy.

Představme si svět, v němž si lidé ráno každý den při čištění zubů udělají test na covid, přes nějakou identifikační aplikaci výsledek uloží do telefonu a teprve poté půjdou za prací nebo za zábavou. Do práce, na úřad, do restaurace nebo na koncert budou totiž moci pouze s potvrzením, že jsou od rána „covid negativní“. A tak se z každodenního testování stane zcela běžná součást života stejně z jako již zmíněného čištění zubů nebo večerní sprchy.

Že to není možné? Sousední Rakousko zavádí od pondělí protiepidemický model, který se utopické představě permanentních testů a „covidových vstupenek“ do společnosti velmi blíží. Vláda se totiž rozhodla, že i přes pokračující nárůst infekcí uvolní značnou část protiepidemických opatření (otevře obchody, školy, zahradní restaurace i některá sportoviště), zároveň ale nabídne lidem minimálně pětkrát do měsíce možnost bezplatného testování. A právě negativní test bude pak zároveň vstupenkou třeba na pivo do hospody.

Každý může v tuto chvíli jistě namítnout, že Rakušané přece nevymysleli vůbec nic nového. Jen se „opičí“ po státech jihovýchodní Asie a Oceánie, který systém masivního testování a důkladného trasování kontaktů využily hned od počátku pandemie. Díky tomu má dnes například Nový Zéland jen 26 obětí covidu, Tchaj-wan 9 a stomilionový Vietnam 35. A ekonomiky tam fungují jen s mírnými omezeními.

Všechny tyto úspěšné státy ale na rozdíl od Česka či Rakouska zvolily strategii masivního testování a trasování už při prvních potvrzených infekcích na začátku loňského roku. Jinými slovy: jakmile se někde objevil covid (byť jeden případ), na nic nečekaly, uzavřely celou oblast a masivním testováním a trasováním zdroj infekce zlikvidovaly. Nedopustily, aby se šířila dál.

Promořovací strategie

sinfin.digital