Transatlantické přátelství natruc Evropě? Mayová, Trump a čaj o páté nad obchodní dohodou

Britská premiérka Theresa Mayová se zítra setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Obyčejně by to byla jen zahraniční cesta založená na tradičních vztazích obou zemí. Ve chvíli, kdy Britové svým odchodem staví Evropskou unii do nejistoty a Donald Trump rázně přepisuje zažité pořádky, ale tato schůzka dostává zcela jiný rozměr. Především Evropa napjatě sleduje, zda se Mayová s Trumpem na něčem dohodnou.

Zatímco za vlády Baracka Obamy byla jasnou americkou prioritou spolupráce s Evropskou unií jako celkem, Donald Trump má zjevně jiné plány. Nijak se netají tím, že není příznivcem globálních obchodních dohod a širokých politických svazků, které jako rázný podnikatel považuje za zbytečnou komplikaci. Dává naopak najevo, že se bude snažit s jednotlivými státy vyjednávat zvlášť. A nemusí to vždy být k oboustranné spokojenosti.

Americká hradba. Trump nařídil výstavbu zdi na hranici s Mexikem

Že si USA budou partnery vybírat a budou usilovat o dohody, které budou přínosné hlavně pro ně samotné, dal Trump najevo ihned po nástupu do úřadu. Ještě před volbami se vymezoval vůči severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), kterou teď chce upravit. A hned jedním z prvních kroků byl podpis dekretu o odstoupení USA z Transpacifického partnerství (TPP). Výhrady má i vůči složitě vyjednávané smlouvě TTIP o vytvoření zóny volného obchodu mezi USA a EU.

Slova Trumpova předchůdce Baracka Obamy o tom, že brexit odsune Brity na konec fronty čekající na uzavírání obchodních dohod, zpětně vypadají jako fatální omyl. Británie spíš bude mít – minimálně co se USA týče – při dojednávání kontraktů výhodu.

Vzdoruj. Greenpeace protestovali Trumpovi přímo před okny

Mimochodem, že na tom bude britská vláda lépe, než členové Evropské unie, si myslí i český ministr financí Andrej Babiš. „Británie bude vzhledem k brexitu ve výhodnější pozici než evropské státy. Ty jsou pomalé a budou čekat na volby v Německu, Francii, Itálii,“ komentoval Babiš na facebooku hnutí ANO. 

Zajistit, aby to tak skutečně bylo, je hlavním cílem cesty ministerské předsedkyně Mayové. Žena, která do historie vejde jako ta, která vyvedla Brity z evropského společenství, a svérázný muž bořící politické mantinely s přesvědčením, že nejlíp bude Američanům v izolaci – média tento tandem už nyní přirovnávají například ke spolupráci Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové v 80. letech minulého století. I když minimálně v případě Trumpa toto hodnocení v mnoha ohledech pokulhává.

Vztahy s Mexikem hladké nebudou. Tamní prezident zvažuje, že kvůli zdi za Trumpem ani nepojede

Trump, prorok rozpadu?

„Miluju Británii. Budeme velice tvrdě pracovat, abychom se dohodli rychle a dobře pro obě strany,“ konstatoval americký prezident, který už dřív zmínil, že předpokládá odchod dalších států z Evropské unie.

Představu amerického prezidenta o rychlém jednání však komplikuje fakt, že Británie je stále ještě plnohodnotným členem EU, což její možnosti při uzavírání dohod limituje. I proto její zástupci mluví o potenciálních rozměrech spolupráce s USA jako o předčasných úvahách.

„Nemůžeme uzavřít dohodu o volném obchodu s jinou zemí, zatímco jsme členy EU. Ale můžeme jednat o pozici, která nám umožní ji uzavřít, jakmile ji opustíme,“ cituje deník Financial Times nejmenovaného britského úředníka.¨

Ne vždy se shodneme, říká muž, který Babišovi radí, jak vycházet s EU. Rozhovor INFO.CZ s europoslancem Teličkou

Čas do opuštění EU ale můžou Britové využít k dohodě lepší a pevnější smlouvy, protože sporných oblastí může být hned několik. Očekává se, že problematická bude například část, kdy se oba státy budou bavit o uspořádání finančního sektoru. Ten je silný jak v USA, tak v ostrovní monarchii. Předmětem sporů může být i otázka zemědělství s ohledem na geneticky modifikované potraviny.

Potenciální předběžné jednání o bilaterální dohodě se však nelíbí Evropě. Unie už Brity varovala, že jakýkoli krok, který v tomto směru učiní dřív, než ze spolku reálně vystoupí, bude mít za následek zhoršení vztahů s ostatními členskými státy. EU sama mezitím nezahálí. Vyjednává o spolupráci třeba s Japonskem a dalšími zeměmi, které můžou na Trumpův protekcionismus doplatit.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital