Trump náhlým stoupencem NATO? Podle britské premiérky je za aliancí na 100 %

Theresa Mayová jako vůbec první státník od Trumpova nástupu do funkce jednala v Bílém domě s jeho novým šéfem. Oba zdůraznili, že jejich cílem je posílení vzájemných obchodních vazeb a udržení „zvláštního vztahu“ mezi Spojenými státy a Británií. Vazby podle Trumpa nikdy nebyly silnější. 

Podle Mayové se oba lídři shodli, že NATO je a musí být základem společné obrany nejen proti možnému vojenskému ohrožení, ale i v boji proti terorismu či kybernetickým útokům. Trump, který v minulosti opakovaně označil alianci za zastaralou a hrozil omezením americké podpory, se dnes před novináři k tématu nevyjádřil.

Make Europe Great Again. Evropští populisté kopírují Trumpa, prosazují ale něco jiného

Britská premiérka během tiskové konference otevřela i další téma, na něž nemá s Trumpem zcela shodný názor: postoj k Rusku. Nový šéf Bílého domu opakovaně prohlašuje, že hodlá zlepšit vztahy s Kremlem a podle svých poradců zvažuje zrušení protiruských sankcí.

Setkání Trumpa a Mayové mělo za cíl potvrdit tradiční transatlantické vazby a připravit půdu pro obchodní spolupráci. Británie, která je na odchodu z Evropské unie, se ohlíží po nových příležitostech a Trump, který brexit i dnes vychvaloval, je pro ni logickou volbou.

Rozhovor, který může změnit svět. Trump bude poprvé jako prezident mluvit s Putinem

„Svobodní Britové jsou požehnáním pro tento svět. Myslím, že nikdy nebyli svobodnější, než když se rozhodli odejít z Evropské unie,“ prohlásil dnes Trump. Mayová mu mimo jiné tlumočila pozvání do Velké Británie.

SDÍLET
sinfin.digital