Trump připustil, že za hackerskými útoky před volbami mohlo být Rusko

Lukáš Pospíšil

11. 01. 2017 • 18:51

Zvolený prezident USA na první oficiální tiskové konferenci od loňského listopadu také oznámil, že se vzdává svého podnikání. Věnoval se hackerským útokům před volbami, ekonomickým plánům a vztahům s Ruskem.

Trump se v mimořádně sledovaném vystoupení vrátil k dění před volbami, kdy podle amerických tajných služeb ruští hackeři konali v jeho prospěch a proti Hillary Clintonové. Zvolený americký prezident tato nařčení dlouhodobě odmítal, v posledních dnech ale své stanovisko mírnil. Teď dosud nejotevřeněji uznal, že za útoky nejspíš bylo Rusko. „Pokud vím, bylo to Rusko. Myslím ale, že jsme terčem i pro hackery z dalších zemí,“ uvedl Trump.

Otázce, zda do amerických tajných služeb vkládá důvěru, se vyhnul. Uvedl jen, že do tří týdnů chce mít zprávu o hackingu a představí příslušná opatření. 

Trump také odmítl odpovědět na dotaz, zda může vyloučit, že by on nebo jeho tým byli v kontaktu s Ruskem.

Trump se věnoval výbušným informacím, které přinesla některá média a podle kterých mají Rusové proti budoucímu prezidentovi USA kompromitující materiál osobního i finančního charakteru. To Trump opakovaně odmítl a označil to za „dílo špionů“. Odsoudil zveřejnění těchto tvrzení.

Trump znovu prohlásil, že publikované informace jsou smyšlené a dala je dohromady skupina jeho „nemocných odpůrců“. Nic takového se podle něj nemělo dostat do novin. „Je to absolutně odporné,“ konstatoval.

Zvolený prezident uvedl, že v Rusku nemá žádné obchodní vazby, úvěry nebo obchodní plány.

Trump a jeho podnikání

Trump řídil několik hotelů a golfových hřišť po celém světě. Podle právníka si chce najmout poradce pro etické záležitosti, aby se vyhnul dalším otázkám o potenciálním konfliktu zájmů. Veškerý zisk, který bude pocházet ze zahraničí z Trumpových hotelů, bude darován americkému ministerstvu financí. Trump odejde ze všech pozic v holdingu Trump Organization a na vedení holdingu se přestane podílet i jeho dcera Ivanka.

Řekl také, že se vzdává kontroly nad svým byznysem, který převádí do fondu spravovaného jeho syny. Trump s nimi prý obchodní rozhodnutí nebude konzultovat. Jeho právní zástupkyně obsáhle vysvětlila, jaké pojistky mají existovat, aby budoucí vládce USA byl mimo podezření ze střetu zájmů.

Současnou administrativu obvinil mimo jiné z vytvoření Islámského státu a ze zhoršení vztahů s Ruskem, které označil za hrozné. Osobní dobré vztahy s Vladimirem Putinem považuje za „přínosné“. Rusko podle Trumpa bude mít k USA větší respekt, až bude v Bílém domě.

Nastupující hlava USA taky znovu odmítla zveřejnit daňové přiznání, kvůli čemuž před volbami čelila kritice. Veřejnost prý o jeho podnikání a financích ví dostatek informací. Lidem to podle něj navíc bylo jedno. Trump mimo jiné nastínil plány na tvorbu pracovních míst. Označil se doslova za největšího tvůrce pracovních pozic v historii.

 

 

SDÍLET