Trump připustil, že za hackerskými útoky před volbami mohlo být Rusko

Zvolený prezident USA na první oficiální tiskové konferenci od loňského listopadu také oznámil, že se vzdává svého podnikání. Věnoval se hackerským útokům před volbami, ekonomickým plánům a vztahům s Ruskem.

Trump se v mimořádně sledovaném vystoupení vrátil k dění před volbami, kdy podle amerických tajných služeb ruští hackeři konali v jeho prospěch a proti Hillary Clintonové. Zvolený americký prezident tato nařčení dlouhodobě odmítal, v posledních dnech ale své stanovisko mírnil. Teď dosud nejotevřeněji uznal, že za útoky nejspíš bylo Rusko. „Pokud vím, bylo to Rusko. Myslím ale, že jsme terčem i pro hackery z dalších zemí,“ uvedl Trump.

Otázce, zda do amerických tajných služeb vkládá důvěru, se vyhnul. Uvedl jen, že do tří týdnů chce mít zprávu o hackingu a představí příslušná opatření. 

Trump také odmítl odpovědět na dotaz, zda může vyloučit, že by on nebo jeho tým byli v kontaktu s Ruskem.

Poslední velká řeč Baracka Obamy: „Amerika je lepší a silnější než dřív"

Trump se věnoval výbušným informacím, které přinesla některá média a podle kterých mají Rusové proti budoucímu prezidentovi USA kompromitující materiál osobního i finančního charakteru. To Trump opakovaně odmítl a označil to za „dílo špionů“. Odsoudil zveřejnění těchto tvrzení.

Trump znovu prohlásil, že publikované informace jsou smyšlené a dala je dohromady skupina jeho „nemocných odpůrců“. Nic takového se podle něj nemělo dostat do novin. „Je to absolutně odporné,“ konstatoval.

Zvolený prezident uvedl, že v Rusku nemá žádné obchodní vazby, úvěry nebo obchodní plány.

„Žijeme snad v nacistickém Německu?" Trump kvůli údajné kompromitující zprávě udeřil na tajné služby

Trump a jeho podnikání

Trump řídil několik hotelů a golfových hřišť po celém světě. Podle právníka si chce najmout poradce pro etické záležitosti, aby se vyhnul dalším otázkám o potenciálním konfliktu zájmů. Veškerý zisk, který bude pocházet ze zahraničí z Trumpových hotelů, bude darován americkému ministerstvu financí. Trump odejde ze všech pozic v holdingu Trump Organization a na vedení holdingu se přestane podílet i jeho dcera Ivanka.

Řekl také, že se vzdává kontroly nad svým byznysem, který převádí do fondu spravovaného jeho syny. Trump s nimi prý obchodní rozhodnutí nebude konzultovat. Jeho právní zástupkyně obsáhle vysvětlila, jaké pojistky mají existovat, aby budoucí vládce USA byl mimo podezření ze střetu zájmů.

Současnou administrativu obvinil mimo jiné z vytvoření Islámského státu a ze zhoršení vztahů s Ruskem, které označil za hrozné. Osobní dobré vztahy s Vladimirem Putinem považuje za „přínosné“. Rusko podle Trumpa bude mít k USA větší respekt, až bude v Bílém domě.

Nastupující hlava USA taky znovu odmítla zveřejnit daňové přiznání, kvůli čemuž před volbami čelila kritice. Veřejnost prý o jeho podnikání a financích ví dostatek informací. Lidem to podle něj navíc bylo jedno. Trump mimo jiné nastínil plány na tvorbu pracovních míst. Označil se doslova za největšího tvůrce pracovních pozic v historii.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital