Trump si užívá vítězství, Clintonová vyklidila pole

Kandidát republikánů sklízí gratulace z celého světa a ve velmi hrubých obrysech odhaluje část toho, co hodlá ve funkci dělat. Prezident Barack Obama ho na čtvrtek pozval do Bílého domu. Poražená Hillary Clintonová promluvila až 24 hodinách poté, co odevzadala hlasovací lístek.

Novinové titulky hlásají začátek jiné éry americké politiky. V Bílém domě usedne muž, se kterým se blíží řada „nej“. Nikdy na pozici nejmocnějšího muže světa nemířil tak starý člověk nebo muž, jehož jmění se počítá na miliardy dolarů. 

Trump v prvním projevu řekl, že nastal čas, aby se USA opět spojily. Slíbil, že bude prezidentem všech. Vyslovil se pro rozvoj infrastruktury nebo zdravotnictví a přislíbil práci pro miliony lidí. 

Sliboval hodně. Kolik toho Trump může splnit?

Oslavy v republikánských kruzích jsou jednou stranou mince. Mezi Demokraty vládne pochmurná atmosféra. A někde se lidé s výsledky prostě nechtěli smířit a vyšli do ulic. V Oaklandu na předměstí kalifornského San Franciska došlo na výtržnosti.

Výtržnosti v Oaklandu po výsledku amerických voleb

Komentáře postupně označují příčiny Trumpova úspěchu. Hlavní důvody se ale opakují se železnou pravidelností – Republikán dokázal přesvědčit zklamanou střední třídu vpravo i vlevo a Demokraté trestuhodně podcenili situaci. 

Trumpovo tažení napříč klíčovými státy, kde se americké volby rozhodují, nezadrhlo. Hillary Clintonová sice získala v absolutních počtech více hlasů, to ale v USA roli nehraje. Ve chvíli, kdy se Trump přiblížil zisku 270 volitelů – hranici s nápisem „vítězství“ – uznala Clintonová porážku. Potom se odmlčela. 

Prezident Barack Obama se s Trumpem v Bílém domě sejde ve čtvrtek. Stále ještě jako prezident. Republikán ho ve funkci vystřídá až v lednu. Teď se ale seznámí s tím, co ho čeká.

„Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná.“

Trump pravděpodobně přinese změnu v kurzu americké domácí i zahraniční politiky. V předvolební kampani se vymezoval vůči tradičním politikům a signalizoval tvrdý postup vůči migrantům, na mezinárodní scéně zase sbližování s Ruskem a ochranářská opatření pro trh Spojených států. 

Ke zvolení miliardářovi gratuloval i prezident Ruska Vladimir Putin. Doufá ve spolupráci zaměřenou na vyvedení rusko-amerických vztahů z krize a na řešení aktuálních mezinárodních problémů. Moskva chce ve vzájemném sbližování podnikat sama aktivní kroky. Duma Trumpovi aplaudovala ve stoje, jak zachycují záběry stanice RT.

Duma gratuluje Donaldu Trumpovi.

Na pozitivní odezvu z Ruska obratem reagoval prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Vyjádřil naději, že USA budou Ukrajinu i nadále podporovat v konfliktu s Ruskem. Politici v Kyjevě mají důvod k nervozitě.

„Prezident (Porošenko) se těší na pokračování podpory ve dvou důležitých oblastech - v boji Ukrajiny proti ruské agresi za svobodu a nezávislost, za obnovení svrchovanosti a územní celistvosti a při prosazování zásadních reforem.“

Špičky Evropské unie Trumpa pozvaly na summit EU-USA při nejbližší příležitosti. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová ujistila, že spolupráce s Washingtonem bude pokračovat. Vzájemné vztahy Evropy a USA jsou podle ní silnější než jakékoli změny. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Trump přináší do politiky nové pohledy. Šéf tuzemské diplomacie uvedl, že začíná nová etapa česko-amerických vztahů.

SDÍLET
sinfin.digital