Trump získává klíčového ministra. Senát schválil bývalého šéfa ropného Exxonu do čela diplomacie

Rex Tillerson míří na jeden z nejvlivnějších postů v Trumpově administrativě. Při slyšeních v Senátu se řešily mimo jiné jeho vazby k prezidentu Vladimiru Putinovi a k Rusku, se kterým jako šéf ropného gigantu obchodoval a kde má kontakty. Právě vztahy s Moskvou budou pro budoucího ministra jedním z klíčových témat – Donald Trump se opakovaně vyslovil pro jejich zlepšení.

Kandidát navržený prezidentem Donaldem Trumpem získal hlasy potřebné nadpoloviční většiny senátorů. Takřka všichni demokraté muže kritizovaného kvůli úzkým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina odmítli podpořit, republikáni ovládající sněmovnu se však za něj postavili jednohlasně.

Mezi témata pro budoucího šéfa diplomacie budou patřit i vztahy s Íránem, které se pomalu vyhrocují. USA pobouřil poslední test rakety

Tillerson je jedním z Trumpových nominantů, jehož schvalovací proces byl komplikovaný. Vedle blízkých kontaktů v Rusku, které si vybudoval jako generální ředitel ropného gigantu Exxon Mobil, znepokojoval demokraty rovněž jeho nejasný postoj k protiruským sankcím.

Tillerson se v průběhu lednového nominačního slyšení v zahraničním výboru Senátu postavil proti některým Trumpovým tvrzením, když například prohlásil, že Spojené státy dodrží závazky vůči spojencům a neporuší princip kolektivní obrany v rámci NATO. Rovněž odsoudil ruskou anexi Krymu a připustil také nutnost boje proti globálnímu oteplování, kterou Trump zpochybňuje.

Schvalování Trumpem nominovaných kandidátů provázejí problémy. Demokraté měli k řadě navržených jmen výhrady. Potom, co prezident podepsal kontroverzní výnos zamezující cestám cizinců ze sedmi muslimských zemí do USA, začali schvalování otevřeně bojkotovat. 

Exkluzivně: Hackeři útočili na MZV nejméně rok, získali na 7000 dokumentů, 48 přímo od Zaorálka

64letý Rex Tillerson byl od roku 2006 šéfem firmy Exxon Mobil Corporation, jedné z největších ropných společností světa. V Exxonu začal pracovat po studiu stavebního inženýrství na Texaské univerzitě v Austinu v roce 1975. Je znám svými blízkými vztahy s Ruskem a s jeho prezidentem Vladimirem Putinem, které se datují do doby, kdy Tillerson  v Rusku zastupoval zájmy Exxonu. Před několika lety od něj obdržel vyznamenání. Je letitým donátorem republikánských volebních kampaní. V té letošní ale místo Trumpa podpořil neúspěšného Jeba Bushe.

SDÍLET
sinfin.digital