Trumpovi říká „taťko", studenti kvůli němu zapalovali ohně. Kdo je vycházející hvězda krajní pravice Milo Yiannopoulos?

Kalifornská univerzita v Berkeley zažila krušnou noc. Propukly na ní protesty proti plánovanému vystoupení britsko-řeckého pravicového novináře a silného kritika islámu Mila Yiannopoulose. Pokojné demonstrace se zvrhly v násilnosti, kdy studenti založili několik požárů, rozbíjeli okna a stovka z nich se také střetla s policií. Proti nepokojům se dnes na twitteru ostře vyslovil prezident Donald Trump. Kdo je muž, který na univerzitě rozpoutal peklo, a co ho spojuje s americkým prezidentem?

Protesty na prestižní univerzitě Donalda Trumpa rozhořčily natolik, že jí pohrozil odstřihnutím od státních financí. „Pokud Kalifornská univerzita v Berkeley neumožňuje svobodu projevu a postupuje násilně proti nevinným lidem, kteří mají jiný názor - ŽÁDNÉ FEDERÁLNÍ FONDY?“ napsal na svém twitterovém účtu.

Zastal se tak novináře řeckého původu Mila Yiannopoulose, který měl vystoupit před studenty. Jeho plánovaný projev však musel být kvůli násilnostem zrušen. Dvaatřicetiletý novinář je ve Spojených státech známý především svými kontroverzními rasistickými výroky a častými výpady proti ženám. Mnohým Američanům tak jeho rétorika není zrovna po chuti.

Šedá eminence tahající za nitky Donalda Trumpa. Kdo je Steve Bannon?

Blízko má naopak k americkému prezidentovi. Spojuje je především nacionalistický, krajně pravicový zpravodajský web Breitbart News, kde britský novinář původem z Řecka působí jako redaktor. A právě odtud pochází i Trumpův vrchní poradce a stratég jeho předvolební kampaně Stephen Bannon, který je hlavním strůjcem protiimigračního dekretu z minulého pátku. Server Breibart News Trumpa zároveň horlivě podporoval během předvolební prezidentské kampaně. K tomu svými články přispěl i Yiannopoulos, který o Trumpovi hovořil velmi familiárně jako o „taťkovi“.

Vztahy mezi USA a Íránem se vyostřují. Trump varoval Teherán kvůli raketovému testu

Co je novinář a věrný fanoušek Trumpa vlastně zač? Yiannopoulos se narodil v Řecku a vyrostl v Británii, kde studoval na univerzitách v Manchesteru a v Cambridge. Ani jedno studium ale nedokončil. V roce 2011 založil spolu s přáteli bulvární online magazín The Kernel.

Yiannopoulos, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, je známý svými nepřátelskými projevy vůči ženám. Kvůli nemístným výpadům proti afroamerické herečce Leslie Jonesové mu například twitter zablokoval účet.

Yiannopoulos si bere na mušku i muslimy a tvrdí, že islamizace Evropy je jeden z důvodů, proč pobývá ve Spojených státech. Známý je také pro svou kritiku politické korektnosti a jako libertarián se zároveň často vyslovuje proti sociální spravedlnosti. Mnohé napoví také fakt, že koncem ledna spustil vysokoškolský stipendijní program, který je určen „výhradně mužům bílé pleti“.

Dodrží Trump „hloupou“ dohodu o migrantech? Nepovedený telefonát s australským premiérem vzbudil pochyby

Jeho vystoupení na univerzitě v Berkeley mělo být součástí jeho „Turné nebezpečného buzíka“ (The Dangerous Faggot Tour), kdy na amerických a britských vysokých školách mluví o aktuálních společenských otázkách, jako je právě feminismus nebo imigrace.

Kalifornská univerzita přitom není jediná, která musela jeho projev kvůli nepokojům zrušit. Kritici Yiannopoulose tvrdí, že jeho rétorika je nenávistná a dokonce nebezpečná, na akademické půdě proto nemá co dělat. Novinář se ohání svobodou projevu.

SDÍLET
sinfin.digital