„Užiteční idioti.“ Otevřená nenávist k Izraeli způsobila rozkol v klimatickém hnutí. A dcera teroristky přidala temné varování

Na adresu Grety Thunbergové a dalších klimatických aktivistů, kteří otevřeně vyjadřují podporu Palestině a pranýřují Izrael jako agresora, zaznívá tvrdá kritika. Dvacetiletou švédskou klimatickou „hvězdu“ odsoudila za její výroky i německá ministryně za Zelené Steffi Lemkeová. Podle Bettiny Röhlové, dcery nechvalně proslulé německé teroristky Ulrike Meinhofové, se může opakovat rok 1968, kdy prvoplánovaný antisemitismus přivedl část členů studentských hnutí až k terorismu.

Kritiku odstartovaly výroky Grety Thunbergové, spoluzakladatelky hnutí Fridays for Future (FFF), k současnému konfliktu na Blízkém východě. Kritikům vadí, že se Thunbergová v mnoha ohledech staví spíše na stranu Palestiny proti Izraeli a vůbec nezmiňuje teroristické zločiny Hamásu na izraelském území.

„Svět musí promluvit a volat po okamžitém příměří, spravedlnosti a svobodě pro Palestince a všechny postižené civilisty,“ nechala se slyšet Thunbergová.

Zhruba před týdnem na sociálních sítích vyzvala k solidární stávce s Palestinci a v pátek během svého pravidelného klimatického protestu před švédským parlamentem ve Stockholmu držela v rukou transparent s nápisem „Spravedlnost pro Palestinu“. Na svém instagramovém účtu také sdílela příspěvek německého propalestinského hnutí, který říká, že v Gaze probíhá „genocida“.

V reakci na tato a další slova Grety Thunbergové prohlásil Arye Sharuz Shalicar, mluvčí izraelské armády, pro server Politico: „Kdokoli se v budoucnu jakýmkoli způsobem identifikuje s Gretou, je podle mého názoru zastáncem teroru.“ 

I když Shalicar svůj odsudek vůči Gretě později zmírnil a i Greta Thunbergová své vyjádření korigovala s tím, že „samozřejmě odsuzuje antisemitismus“, spor rychle přerostl v rozkol v celém klimatickém hnutí.

Steffi Lemkeová, německá ministryně životního prostředí za stranu Zelených, Thunbergovou a některé další aktivisty tvrdě zkritizovala. „Nevýslovná prohlášení Grety Thunbergové a Fridays For Future International o teroristickém útoku na Izrael ničí velkou důvěru, kterou má mnoho zejména mladých lidí v integritu tohoto hnutí,“ uvedla Lemkeová pro Editorial Network Germany (RND).

sinfin.digital