V Berlíně zachraňoval životy počítač. Větší tragédii na vánočním trhu zabránil palubní systém kamionu

Zkraje vyšetřovatelé pracovali s verzí, že horšímu dopadu teroristického útoku v Berlíně zabránil osobně polský řidič. Rozsáhlé pátrání ale přineslo nové poznatky. Podle těch kamion zabrzdil sám, díky programu v palubním počítači. Informovaly o tom deníky Bild a Spiegel s odvoláním na vyšetřovatele.

Vyšetřovatelé se zprvu domnívali, že volant nákladního vozu strhl polský řidič Lukasz Urban. Výsledky pitvy ale prokázaly, že byl raněn střelou do hlavy hodiny před útokem. Ačkoliv je podle lékařů možné, že v době útoku žil, je nepravděpodobné, že byl ve stavu, kdy by dokázal bojovat s jiným člověkem – o život i o volant.

Na trh v Berlíně vjel kamion smrti, Merkelová ve stejné době byla na předávání medailí za integraci

Životy tak v německém hlavním městě s největší pravděpodobností zachraňovala technika. Kamion švédského výrobce Scania byl vybavený programem, který dokázal rozpoznat hrozící dopravní nehodu.

Situaci, kdy vůz řízený tuniským teroristou narazil do stánků vánočního trhu, palubní počítač vyhodnotil jako havárii a okamžitě zablokoval všechna kola kamionu. Systém pracuje s údaji z radaru a kamery umístěných na vozidle a vyšle řidiči varovný signál. Pokud na něj v průběhu jedné vteřiny nereaguje, počítač sám od sebe zabrzdí.

Nové informace: Útočník z Berlína zřejmě nejdřív utekl do Amsterodamu. Odtud odjel autobusem do Francie

Propracovaný bezpečnostní systém výrobce nákladních automobilů tak s největší pravděpodobností v Berlíně zachránil desítky dalších lidských životů. Jako porovnání může sloužit červencový teroristický útok v Nice, kde nákladní vozidlo nebylo podobným systémem vybavené. Tehdy zemřelo 85 lidí.

List Süddeutsche Zeitung s odvoláním na vyšetřovatele informoval, že Anis Amri před útokem psal svému souvěrci prostřednictvím aplikace Messenger s nejvyšší pravděpodobností přímo z kabiny kamionu. Dokládá to selfie, kterou si Tunisan pořídil a rovněž ji odeslal prostřednictvím zprávy.

„Můj bratře, všechno je v pořádku, je to Boží vůle. Jsem teď v autě, modli se za mě, můj bratře, modli se za mě,“ citoval deník text zprávy na základě informací z týmu vyšetřovatelů. Následně Amri odeslal snímek, který jej zachycuje v kabině nákladního vozu.

SDÍLET
sinfin.digital