Vábení Moskvy: Šéfka diplomacie EU se stydí za boj proti ruské propagandě. Spadá přitom pod ni

Marek Hudema

Vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogherinová dlouhodobě čelí kritice, že je ve své politice a ve svých vystoupeních příliš proruská a neodostatečně adresuje problematiku ruských falešných zpráv a dezinformací. Přitom právě pod její úřad spadá tým, který má propagandu Moskvy vyvracet. Podle zdrojů INFO.CZ se kvůli tomu dostala dokonce na tenký led s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který práci East StratCom kritizoval. Mogheriniová se podle našich zdrojů týmu nezastala a částečně se od něj distancovala.

Federica Mogheriniová byla několikrát kritizována za svůj údajně měkký postoj k ruské dezinformační propagandě, která se snaží ovlivnit veřejné mínění v zemích Evropské unie i postoj lidí v dalších zemí vůči EU. Podle dvou zdrojů serveru INFO.CZ, které si nepřály být jmenovány, je situace dokonce ještě horší, než se zdá.

„Mogheriniová to líčila svým spolupracovníkům tak, že se cítila trapně, když si ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov stěžoval na tým na jejím úřadě, který má na starosti boj proti ruské propagandě,“ uvedl jeden ze zdrojů. Lavrovovi tam Mogheriniová zároveň vysvětlila, že s tím „nemá skoro nic společného a že tato skupina vznikla na žádost členských zemí unie.“ Vysoká představitelka pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová jednala s ruským ministrem zahraničí v Moskvě v dubnu loňského roku – diskutovali mimo jiné o Sýrii, Ukrajině a Mogheriniová tam vznesla i otázku dodržování lidských práv v Rusku.

Naivní nevědomý prosťáček. Proruské weby rozjely kampaň proti Pochemu, přidal se Okamura i Zeman

sinfin.digital