Vědci v USA připravili Trumpovi alarmující zprávu o klimatu. Teď se bojí, že ji hodí do koše

ekb

08. 08. 2017 • 14:32

Zatímco prezident Donald Trump odstoupil od pařížské klimatické dohody, vědci pracující pro americké vládní agentury zpracovali alarmující zprávu, podle které mají klimatické změny na USA už teď drastický vliv. Průměrná teplota od roku 1980 rapidně vzrostla a poslední desetiletí byla nejteplejší za 1500 let. Háček je ovšem v tom, že tato zpráva bude veřejná až poté, co ji Trump odsouhlasí. Autoři studie se obávají, že ji skeptický prezident místo toho shodí ze stolu.

Zpráva, na které pracovalo 13 federálních agentur, zatím oficiálně zveřejněna nebyla, její návrh se ale dostal do ruky deníku The New York Times. Odborníci v dokumentu dospěli k závěru, že Američané pociťují klimatické změny na vlastní kůži už dnes.

„Řada důkazů demonstruje, že lidské aktivity, zejména emise skleníkových plynů, jsou primárně odpovědné za změny klimatu, které lze v poslední době pozorovat,“ píše se ve zprávě. Tvrzení tak jde proti prohlášením Donalda Trumpa a jeho administrativy, podle kterých není jisté, zda má člověk na globální oteplování vliv.

Zpráva byla dokončena v letošním roce a podepsala ji i Národní akademie věd. Autoři nyní čekají, až Donald Trump dovolí text zveřejnit. Autoři studie tvrdí, že jde o nejkomplexnější zprávu o změnách klimatu, někteří mají ale obavy, že Trumpova administrativa povolení nevydá, a dokument nikdy světlo světa oficiálně nespatří. Další mají strach, že prezident závěry dokonce upraví, nebo je rovnou popře.

„Jedná se o první případ, kdy se v administrativě Trumpa objevila analýza klimatických změn tohoto rozsahu, a vědci budou velmi pečlivě sledovat, jak s ní naloží,“ říká k obavám profesorka z Univerzity v Princetonu.

Jestli si teď vědci můžou být něčím jisti, je to leda fakt, že Donald Trump může překvapit. Ať už pozitivně, nebo negativně, nebylo by to poprvé.

SDÍLET