Vrah z Las Vegas byl nevrlý morous. Co ho k masakru vedlo? Záhadu může rozluštit jeho přítelkyně

Co vedlo 64letého Stephana Paddocka ke spáchání největšího masakru v dějinách Spojených států? Tuto otázku si dnes kladou nejen policejní vyšetřovatelé nedělního masakru, ale i pozůstalí a celá Amerika. Vrah, který z hotelového pokoje v Las Vegas zastřelil 58 lidí a dalších 500 zranil, se před zásahem jednotky rychlého nasazení na místě sám zastřelil, nabízí se proto obava, že se veřejnost odpověď nikdy nedozví. Jedinou naději na osvětlení motivů masového vraha drží v rukou jeho přítelkyně Marilou Danleyová, která byla v den útoku na Filipínách. Dnes se do USA vrátila, aby očistila své jméno od jakýchkoliv podezření.

Dlouholetá přítelkyně Stephana Paddocka se ihned po příletu dostala do rukou agentů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří doufají, že se od ní dozví detaily o Paddockově životě a názorech. Dosavadní zjištění však nenasvědčují tomu, že by nějak výrazně vybočoval.

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

Paddock byl účetní v důchodu, dvakrát se rozvedl, měl slabost pro hazard, ale problémy se zákonem nikdy neměl. Milým stařečkem ale také nebyl – sousedé ho popisují jako nevrlého a často nepřátelského.

Na Paddokovi se podepsal i vztah s otcem – bankovním lupičem, který byl ve své době na seznamu nejhledanějších osob FBI a úřady ho označovaly za „psychopata“. Jak ale tvrdí jeho bratr Eric, jejich kontakt s otcem byl minimální. Podle příbuzných se na Paddokovi a jeho samotářském životním stylu podepsal hlavně 28. červen 1960, kdy mu bylo sedm let, a pro otce si přijeli z FBI.

Od té doby už rodina nikdy nebyla stejná. Matka samoživitelka to s výchovou Stephana a jeho čtyř bratrů neměla lehké a ani vztahy mezi bratry nebyly ideální. Stephan zůstal v kontaktu jen s Ericem, s dvěma dalšími bratry přestal mluvit úplně. Ani s Ericem toho ale příliš nenamluvil. „Moc jsme si nepovídali. Povídali jsme si jen, když bylo o čem mluvit,“ říká Eric s tím, že si Stephan ani nikdy nechtěl nechat pomoct. „Byl to soběstačný chlap,“ popsal Stephana pro deník Washington Post.

Penzista z městečka v poušti. Muž, který má na svědomí nejhorší masakr v historii USA, se vymyká

S přítelkyní Marilou Danleyovou žil Paddock od srpna 2013, kdy byla ještě vdaná za jiného muže. O rozvod požádala až 25. února 2015 a o dva dny později už bylo manželství ukončeno. „Byli rozkošní – velký chlap a drobná žena. Miloval ji. Byl do ní blázen,“ popisuje vztah Stephena a Marilou jeho bratr. Zatímco Eric viděl vztah Stephana k Marilou jako ideální, zaměstnanci kavárny Starbucks ve městě Mesquite tvrdí opak. Paddock jí na veřejnosti prý často nadával a křičel na ni.

O brutálních záměrech Stephana Marilou údajně neměla tušení – myslí si to její rodina, i bratr Eric a prozatím to vylučují také vyšetřovatelé. Jak se navíc Eric domnívá, Stephan přítelkyni schválně poslal několik dní před plánovaným masakrem na Filipíny. Marilou se totiž na Filipínách narodila, měla ale australské občanství.

ČT chce do Superdebaty stále dostat i Babiše a Zaorálka, další lídři by se termínu přizpůsobili

Lásku k hazardu měla s Paddockem společnou. Stephan si liboval také v nákupu a prodeji nemovitostí. Jak tvrdí jeho sousedé, kvůli návštěvě kasin Paddock s přítelkyní často odjížděli pryč, někdy i na celý měsíc. Zatímco jeho sousedé popisují jako morouse, Marilou podle nich byla milá a přátelská.

SDÍLET
sinfin.digital