Výprask pro Macrona i Le Penovou. Co napověděla generální zkouška před volbami, které mohou změnit Evropu

Druhé kolo francouzských regionálních voleb, které se uskutečnilo poslední červnový víkend, se neslo v duchu rekordní neúčasti voličů. Ačkoliv výsledky na místní úrovni prakticky nic nezměnily, jen rok před prezidentskými volbami představují katastrofu pro prezidenta Emmanuela Macrona a jeho zřejmě nejvýraznější soupeřku Marine Le Penovou.

Rekordní nezájem o volby

Oproti prvnímu kolu se účast v regionálních volbách lehce zvýšila. Nicméně absence 65,7 %, respektive 66,7 % voličů v prvním kole je naprosto alarmující. V minulých regionálních volbách volila v prvním kole téměř polovina Francie a neúčast ve druhém kola byla 42 %. K vyšší účasti nepomohl apel politiků, své udělalo i velmi nevlídné počasí, které zasáhlo velkou část hexagonu. 

Nicméně fakt, že 30 milionů Francouzů de facto ignorovalo regionální volby, se jistě nedá vysvětlit pouze počasím. Evidentně se strany nestrefily do těch nejpalčivějších témat voličů, které by je přiměly přijít k urnám. Ačkoliv se na plakátech objevila hesla jako klima, rovné příležitosti, sociální stát či bezpečnost, tato politická „message“ evidentně nefungovala. Není to tak, že by uvedené problémy voliče nezajímaly, spíše je těžké politickým stranám jejich program uvěřit. Obecně o krizi politických elit mluvil v posledním díle podcastu Insider egyptolog Miroslav Bárta.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo je hlavní vítěz a kdo poražený francouzských regionálních voleb?
  • A kdo chce vyzvat Macrona příští rok na souboj o prezidentský post?
sinfin.digital