Vzpoura volitelů. Můžou Trumpovi zabránit v cestě do Bílého domu?

Američané rozhodli už v listopadu, oficiální vítězství Donalda Trumpa musí ale ještě stvrdit demokratičtí a republikánští volitelé. Hlasovat budou 19. prosince. Jde spíše o formalitu, někteří ale dopředu hlásají, že Donalda Trumpa nepodpoří.

Polly Bacová pracovala na prezidentské kampani poprvé v roce 1960, později byla součástí týmu J. F. Kennedyho. V den atentátu, 5. června 1968, byla přímo v hotelu Ambassador v Los Angeles. Tehdy poprvé zvažovala svou kariéru. „Tehdy jsem cítila takovou deziluzi, vztek, bolest – byla jsem zklamaná naším politickým systémem a byla jsem připravená vše zdát,“ cituje ji server The Slate.

Ani když se do Bílého domu stěhoval Richard Nixon, prý ale neměla o Ameriku takové obavy jako má dnes. Je demokratickou volitelkou za stát Colorado a taky tvrdou zastánkyní rebelie proti Donaldu Trumpovi. „Pokud nevyužijeme volitelského systému, abychom zastavili demagogy jako je pan Trump, tak ten systém ztrácí smysl,“ říká Bacová.

Vojáci a boháči. 10 klíčových členů Trumpovy vlády

Podobný názor má hned několik demokratických volitelů, tvrdí, že pro republikánskou alternativu k Trumpovi by hlasovali, pro miliardáře ale nechtějí, nevěří, že je k úřadu způsobilý. Přesvědčit se o tom snaží i část druhého politického tábora. S jistotou zatím uspěli u jednoho z nich – Chrise Spruna, republikánského volitele za stát Texas. „Volitelé by měli určit, zda jsou kandidáti kvalifikovaní (…) a nepodléhají zahraničním vlivům,“ napsal Sprun tento týden v komentáři pro list The New York Times.

Volitelé rebelové

Názorový obrat u volitele je v USA velmi vzácný, v dějinách země už ale byl zaznamenán ve 157 případech. Z toho 71 volitelů tak učinilo kvůli předčasnému úmrtí kandidáta a 82 z osobní iniciativy. Naposledy to udělal republikánský volitel v roce 1972, kdy raději hlasoval pro libertariánského kandidáta. Výsledek voleb ale neovlivnil a neočekává se to ani letos. V 21 státech USA se volitelé nemusejí řídit svým příslibem, ve zbývajících 29 je za změnu názoru čeká nízký trest, převážně pokuta a zaplacení soudních výloh. (ČTK)

Je to spíše výkřik zoufalství. Šanci na úspěch má tato mise malou. Aby Trump nezískal potřebné hlasy 270 volitelů, muselo by se mu kromě Spruna postavit dalších 35 republikánských volitelů. Takové rebelie zatím nic nenaznačuje. Další republikán, který tak mohl učinit, se nakonec rozhodl na funkci „pouze“ rezignovat. Sprun se ale nevzdává, na boj je zvyklý. Jako hasič byl jedním z prvních, kdo 11. září 2001 zasahoval v okolí Pentagonu.

„První člověk, který něco poruší, se vždy setká s kritikou. Věděl jsem to dopředu, možná jsem ale nečekal tak velký odpor. Pokud se ale neobjeví první člověk, tak nepřijde druhý. A pokud není druhý, nepřijde nikdo třetí,“ říká Sprun.

SDÍLET
sinfin.digital