Z golfového hřiště oranice. Radikální ekoaktivisté mění strategii a útočí na nové cíle

Provozovatelé golfových hřišť v Evropě, včetně těch českých, by se měli mít na pozoru. Aktivisté z Poslední generace si totiž právě tato hřiště začínají vybírat jako symboly údajně zbytečné rozmařilosti, která poškozuje klima. Naposledy tak „rozorali“ část luxusního golfového resortu na německém ostrově Sylt. Útoky na golfová hřiště mohou předznamenat novou strategii aktivistů, spočívající ve snaze získat větší sympatie i u těch lidí, kteří dnes jejich aktivity odsuzují.

Útok na ostrově Sylt každopádně získal aktivistům z Poslední generace to, co od něj očekávali, tedy návrat uvadající pozornosti. Zatímco blokády silnic či sprejování obrazů v různých evropských městech už zdaleka takovou pozornost jako na začátku nepřitáhnou, akce na Syltu vrátila aktivisty zase do „hry“. A to i proto, že přes způsobené škody nepostrádá určité prvky tragikomičnosti.

Členové Poslední generace vnikli ve středu dopoledne na osmnáctijamkové golfové hřiště Budersand na Syltu, které patří k nejluxusnějším a také nejdražším hřištím svého druhu v Německu. Než se stačila obsluha areálu vzpamatovat, aktivisté na několika místech rýči a lopatami zryli golfový trávník, do oraniště nasypali semena rostlin a stromů a zeminu zalili. Škoda, kterou tím způsobili, se podle správce hřiště, pohybuje ve čtyřmístných číslech (v eurech).

Aktivisté svou akci nazvali „renaturizací“, tedy návratem k přírodě, což dokumentovali tím, že vlaječky u golfových jamek nahradili značkami s nápisem „přírodní rezervace“ a vedle postavili billboard s nápisem „váš luxus – náš nedostatek vody“.

Akce aktivistů na golfovém hřišti; zdroj: Profimedia

Policie pětici aktivistů ve věku 22 až 61 let následně zatkla, po výslechu je ale propustila s tím, že vyšetřování, jehož výsledky rozhodnou o konkrétní trestní odpovědnosti a možné náhradě škod, bude pokračovat.

sinfin.digital