Za igelitku velká pokuta nebo rovnou na pár let za mříže. Keňa zavedla drsné tresty

Keňa přitvrdila v boji za lepší životní prostředí. Zavádí přísné tresty za produkci, prodej i používání plastových tašek a sáčků. Jak informuje britský Guardian, lidé můžou skončit i za mřížemi. Opatření má ale i řadu kritiků a ohrožuje desetitisíce pracovních míst.

Podle britských novinářů jsou nové tresty skutečně drsné. Má se jednat o pokuty v přepočtu víc než 800 000 korun a v krajním případě až o čtyřleté tresty vězení. Deník Guardian to označuje za nejpřísnější takový zákon na světě. Africká země se podle něj připojila do skupiny 40 států, které používání igelitových sáčků a tašek nějak upravují.

Šéf lidovců Bělobrádek se bezdůvodně obořil na ženu, které zemřel pes. Píše podle něj jako „městská eko-etno-bio vychrtlina“

Keňské úřady k ráznému kroku vede obava o životní prostředí. Mnoho plastových tašek se dostává do moře a stávají se smrtící pastí pro zvířata. Želvy se do nich zamotávají, až se jim sáčky zařezávají do těla, ptáci se v nich dusí, když vybírají skládky, a nebezepčné předměty se hromadí v rybách nebo krávách, až vyhladoví.

„Pokud budeme beze změny pokračovat, v roce 2050 bude v moři víc plastu než ryb,“ hájí nové nařízení expert OSN a připomíná, že plastové tašky se v moři rozkládají stovky, nebo až tisíc let. Škodliviny se navíc skrze jídlo dostávají i do lidí. Na jatkách v Nairobi není podle Guardianu výjimkou, že pracovníci odstraňují z kravských žaludků i 20 tašek.

Obyvatelé Houstonu se dusí zaživa. Z továren poškozených hurikánem stoupá neúnosný zápach

Na druhé straně je ale obava o pracovní místa, kvůli kterým čelí přísný zákazu kritice. Zástupce keňské asociace výrobců odhaduje, že kvůli sankcím zavře 180 podniků a o práci přijde asi 60 tisíc lidí.

SDÍLET
sinfin.digital