Zákulisní hry v europarlamentu. Lidovci vybírají svého kandidáta na šéfa instituce

O lidoveckou kandidaturu do čela Evropského parlamentu mají zájem hned čtyři europoslanci. Podle zdrojů z Evropského parlamentu bude volba do poslední minuty napínavá a stále není jasné, kdo ji vyhraje. 

Večer se rozhodne. Evropští lidovci, k nimž patří i KDU-ČSL a TOP 09, vyberou ze svého středu kandidáta, který se v lednu utká o křeslo předsedy Evropského parlamentu – šéfa instituce, která svými rozhodnutími ovlivňuje život po celé Evropě. Na stole jsou čtyři jména a všechna mají šanci uspět. „Je to napínavé. Výsledek je v tuto chvílí opravdu těžké předpovědět,“ řekl INFO.CZ zdroj obeznámený s pozadím volby. 

O kandidaturu se po pětiminutových projevech popere Ital Antonio Tajani, Francouz Alain Lamassoure, Slovinec Alojz Peterle a Irka Mairead McGuinnessová. Za těžké váhy jsou považováni zejména Tajani a Lamassoure, kteří patří k ostříleným politikům s hlubokou znalostí zákulisního prostředí europarlamentu. Bez šance podle lidí z lidovecké frakce není ale ani slovinský poslanec a bývalý prezidentský kandidát Peterle, který může oslovit europoslance z menších zemí EU, a nakonec ani místopředsedkyně parlamentu McGuinessová.

Chaos v Evropském parlamentu. Europoslanci se perou o funkce

„Její výhodou je, že je žena, a mohla by být také přijatelnou kandidátkou i pro ostatní politické frakce v europarlamentu,“ řekl redakci český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). Zda jí osobně podpoří, ale odmítl s odkazem na tajnou volbu prozradit. „Hodně mých kolegů hraje nějakou hru. Řeknou, že zvednou ruku pro tohoto kandidáta, ale pak budou hlasovat pro jiného,“ dodává.

Nový předseda Evropského parlamentu by se měl volit 17. ledna. Zda se ale na místo skutečně dostane zástupce evropských lidovců, není jasné. Frakce je sice nejsilnější, ale bez podpory dalších politických skupin svého kandidáta prosadit nedokáže.

Nechá šéfka unijní diplomacie Junckera na holičkách? Mogheriniová prý zvažuje návrat do Itálie

Situace s volbou se zkomplikovala potom, co v reakci na uvolněné místo po socialistovi Martinu Schulzovi (S&D), který odchází do německé politiky, sáhl jeho stranický kolega Gianni Pitella. Rozbil tím dohody mezi nejsilnějšími frakcemi, o které se dlouhou dobu opíralo obsazování důležitých postů v instituci. Podle jedné z nich měl právě letos v lednu Schulze na místě předsedy europarlamentu vystřídat zástupce lidovců. Evropským socialistům se to ale nelíbilo, protože v takovém případě by hned tři klíčová místa v čele institucí (Evropský parlament, Evropská komise a Evropská rada) drželi lidovci. „Bude to těžší, než kdyby dohoda platila, ale věříme, že se dohodneme,“ řekl INFO.CZ zdroj z blízkosti lidovecké frakce.

Svého kandidáta na šéfa europarlamentu už postavily i další frakce. Za konzervativce a reformisty (ECR) jde do boje Belgičanka Helga Stevensová a liberály bude s největší pravděpodobností hájit jejich lídr Guy Verhofstadt. Ten svou kandidaturu ještě oficiálně nepotvrdil, avšak podle informací redakce se k tomu chystá v nejbližších dnech.

SDÍLET
sinfin.digital