Závěrečná bitva: Kurdové se připravují na finální úder na Rakku, chtějí vytlačit poslední členy IS

Arabsko-kurdská milice SDF, která s podporou mezinárodních sil v čele se Spojenými státy bojuje v Sýrii proti samozvanému Islámskému státu (IS), brzy zahájí závěrečnou část ofenzivy s cílem dobýt na radikálech poslední čtvrti syrské Rakky. S odkazem na dnešní sdělení SDF to uvedla agentura AP.

SDF s pomocí mezinárodní letecké koalice a speciálních pozemních jednotek Spojených států zahájila ofenzivu letos v červnu. Rakka sloužila jako opěrný bod přívrženců IS v Sýrii. Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, jež má za cíl dobýt tuto baštu IS, začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobyly okolní regiony v provincii.

Islámský stát chtěl druhé 11. září. Teroristé plánovali bombové útoky i střelbu do lidí

Dosud se milicím SDF podařilo dobýt 80 procent Rakky. Bojovníci IS ale mají dál pod kontrolou některé čtvrti na severu a v centru města. Očekává se, že poslední část bojů o Rakku potrvá sedm až deset dní, řekl mluvčí SDF Mustafá Bálí s tím, že IS má v Rakce stále několik set bojovníků.

„Syrské demokratické síly (SDF) posilují své pozice a připravují se na poslední část bojů o Rakku," řekl Bálí telefonicky agentuře AP a dodal, že největší střety se očekávají u fotbalového stadionu Al-Asvad, kde radikálové dříve drželi své zajatce. Kdy bude ofenziva zahájena, mluvčí SDF neuvedl.

Ztráta Rakky by pro IS představovala další zásadní oslabení. Chalífát, který vyhlásili radikálové z IS v roce 2014, když získali kontrolu nad značnou částí severního a západního Iráku a Sýrie, se fakticky zhroutil letos v červenci po znovudobytí Mosulu. Ten je druhým největším městem Iráku a největším městem, které měl IS pod kontrolou. Minulý týden navíc iráčtí vojáci dobyli město Havídža, poslední baštu IS na severu Iráku. V současnosti tak IS v Iráku operuje už jen u hranice se Sýrií.

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

Arabsko-kurdské milice v Sýrii proti IS bojují nejen v Rakce, ale také ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur, kde proti radikálům vede oddělenou ofenzivu také syrská armáda, kterou podporuje Rusko. Provincie Dajr-az Zaur je poslední baštou IS ve východní Sýrii.

SDÍLET
sinfin.digital