Židé za kozy. Jak Fidel Castro uzavřel tajnou dohodu s Izraelem

Je začátek 60. let a na Kubě přistává letadlo izraelských aerolinek. Jeho pasažéři nemusejí předkládat pasy, ani si nevyzvedávají zavazadla. Místo lidí totiž stroj ze Svaté země přivezl kozy, které teď na ostrově v Karibiku čeká nový život, napsal izraelský deník Haarec. Jeden z nejbizarnějších obchodů studené války právě vrcholí. 

Izraelské kozy kubánského vůdce Fidela Castra uhranuly. Po navázání diplomatických styků mezi Havanou a židovským státem se nemohl dočkat, až ochutná jejich mléko. Zároveň doufal, že půjde o výraznou pomoc pro socialistické zemědělství.

„Fidel si myslel, že v Izraeli jsou kozy, které produkují mléko stejně jako krávy,“ uvedla někdejší zaměstnankyně izraelské ambasády na Kubě Clarita Malhiová. „Učaroval mu technologický pokrok, kterého Izrael v zemědělství dosáhl,“ dodala.

Kuba chce Česku splatit dluh rumem. Nabízí zásoby na sto let

Úspěch mise si vzal na starost židovský milionář a revolucionář Ricardo Wolf, ze kterého Kubánci udělali svého velvyslance v Tel Avivu. Vhodné kozy nalezl v jednom kibucu. K vývozu podle Malhiové nebylo snadné získat povolení, nakonec se to podařilo.

Izraelská vláda je totiž na základě tajné dohody s Castrem vyměnila za Židy, kteří chtěli „ostrov svobody“ opustit. A tak do Izraele doputovalo letadlo plné židovských emigrantů. Následně do něj nastoupily kozy a vydaly se opačným směrem. Cestou musel stroj zastavit ve Španělsku, kde zvířata dostala krmení a taky byla podojena. Jaký byl jejich další osud, není známo. 

Castro přežil 638 pokusů CIA o atentát. Přečtěte si, jak probíhaly ty nejzajímavější z nich

Komunisty ale tento živočišný druh vůbec fascinoval a podněcoval k zázračným výsledkům. Rovněž v 60. letech minulého století tak třeba do Prahy přijel sovětský akademik Moskalenko, který užaslým československým soudruhům vyprávěl, jak se jeho týmu podařilo za dvě měsíce rozdojit kozla...

SDÍLET
sinfin.digital