Zpackaný úder v Jemenu, při kterém umírali civilisté. Jak se hroutil první Trumpův útok na teroristy?

První protiteroristický úder pod velením nového amerického prezidenta provázely od počátku potíže. Jeho výsledkem jsou zabití radikálové, ale taky jména dvou Američanů na seznamu obětí. Jedná se o šéfa elitních vojenských jednotek a osmiletou dívku, jejíž bratr v minulosti zahynul při jiném úderu sil USA.

Úder proti radikálům v Jemenu připravovala původně administrativa Baracka Obamy. Bývalý prezident a jeho poradci se nakonec rozhodli operaci neuskutečnit, důvodem byl nedostatek času, který Obamovi zbýval v Bílém domě. Akci by proto podle nich nebylo možné do detailů propracovat a byla by riskantní.

Bývalý džihádisté: Trumpův výnos pomůže Islámskému státu v propagandě.

Bezpečnostní experti tak za sebou nechali jen hrubé plány příprav útoku a předali je nastupující hlavě státu a jejímu týmu. Donald Trump se plně v souladu se svou ostrou volební rétorikou, kdy sliboval mimo jiné, že do třiceti dnů od svého nástupu vymyslí, jak skoncovat s Islámským státem, rozhodl útok spustit už týden po svém nástupu do funkce.

Když americké jednotky dospěly k cílovému místu v poušti, kde měly zadržet radikály, narazily na pevnost plnou po zuby ozbrojených bojovníků odnože teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Při následné přestřelce se rychle ukázalo, že tudy cesta nevede. 

Jednotky proto zavolaly leteckou podporu, aby je vytáhla z bryndy. Na pomoc odstartovaly vrtulníky Cobra a stíhačky, které měly za úkol provést nálet na pozice radikálů, stejně jako konvertoplány MV-22 Osprey, které pro změnu přivážely čerstvé vojáky. Obě skupiny se měly setkat v poušti před úderem a zajistit zároveň transport zraněných příslušníků jednotek SEAL z bojiště.

Jednomu z letounů Osprey, který měl transport zajišťovat, se ale při přistávání porouchal pohon. Přistání tak bylo tvrdé a dva vojáci se při něm zranili. Stroj samotný, jehož cena přesahuje 70 milionů dolarů, se při tom poškodil a Američané ho řízeným zásahem zneškodnili, aby nepadl do nepřátelských rukou.

Jeden voják mrtvý, tři zranění. Bilance prvního Trumpova útoku.

Jak uvádí deník Washington Post s odvoláním na jemenské zdroje, v následné operaci bylo kromě čtrnácti islamistických radikálů zabito patnáct žen a dětí, včetně osmileté dívky Nawar s americkým občanstvím. Šlo o dceru americko-jemenského kazatele Anwara Awlakiho, který se radikalizoval a byl zabit v roce 2011 při útoku amerických dronů. Spojené státy se hájí, že v případě žen šlo o bojovnice, které se aktivně zapojily do střelby. Jemenské úřady mluví celkem o devětapadesáti civilních obětech.

Dědeček mrtvé osmileté dívky, který v minulosti zastával v Jemenu post ministra zemědělství, ale mluví o zcela jiné situaci. „Moje vnučka zrovna pobývala u své matky, když k útoku došlo. Byly doma, když Nawar zasáhla o půl třetí ráno do krku kulka. Ostatní děti v tom domě jsou také mrtvé,“ řekl americkému zpravodajskému serveru NBC News Nasir Awlaki. Podle jeho slov holčička zemřela až dvě hodiny poté.

Dívenka se svou matkou opustily hlavní město Saná, aby unikly před bombardováním. „Jednotky SEAL vnikly do domu a zabily všechny přítomné, včetně žen. Dům následně vojáci zapálili. Existuje domněnka, že v domě byla žena ze Saúdské Arábie, která spolupracovala s Al-Káidou. Vše, co víme, je, že mělo jít o učitelku dětí,“ tvrdí Nasir Awlaki.

Nová bojová aliance v Sýrii: Jsou v ní i teroristé napojení na Al-Káidu.

V rodině nedoplatili na americké útoky zdaleka jen radikální islamista Anwar Awlaki a o víkendu jeho osmiletá dcerka Nawar. Při dronovém útoku před šesti lety byl zabit také šestnáctiletý syn kazatele Abdulraman. Samy americké úřady tehdy připustily, že chlapec nebyl cílem útoku. Jeho dědeček tvrdí, že šlo o obyčejného chlapce.

Odborníci na islámský terorismus poznamenávají, že se příběh zabitých dětí radikálního kazatele stane jedním z dílků propagandy teroristických organizací. „Budou to vnímat tak, že Američanům nestačilo jen zabít Awlakiho, ale museli zlikvidovat celou jeho rodinu,“ říká Karen Greenbergová, ředitelka Centra pro národní bezpečnost na Fordhamské univerzitě. Dodává, že fotografie živé a mrtvé osmileté Nawar už kolují v arabských médiích.

SDÍLET
sinfin.digital