Zpátky do kryptopravěku. Bitcoin hraje nejslabší tržní part za poslední čtyři roky

E15 PREMIUM | Pozice bitcoinu na trhu se vrací do kryptoměnového pravěku roku 2018. V závěru srpna totiž podíl stále ještě nejvýznamnější virtuální měny na celém kryptotrhu klesl na obdobnou úroveň jako v létě před čtyřmi lety. Přitom tehdy stál bitcoin pouhou třetinu své současné ceny. Zatímco ještě na počátku letošního léta šplhala váha bitcoinu k polovině hodnoty globálního kryptotrhu, na konci letošních prázdnin hodnota všech bitcoinů v oběhu jen mírně přesahuje 39 procent a během celého léta trendově klesá. Pozice bitcoinu odráží investorskou deziluzi, měna prý selhala ve většině rolí, které jí burziáni přisuzovali.

„Letošek ukázal i těm největším fanouškům bitcoinu, že nejznámější kryptoměna nefunguje ani jako uchovatel hodnoty, ani jako protiinflační pojistka,“ zdůrazňuje ekonom Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Bitcoin ovšem zároveň neposloužil ani jako pojistka proti padajícím akciím, když prakticky zkopíroval červnový propad amerického akciového indexu S&P 500, a nespasil tak ani stoupence investorské diverzifikace. Po roce 2018 byla přitom pro bitcoin až do loňského jara příznačná absolutní dominance v kryptosvětě, kdy se jeho podíl stabilně pohyboval mezi 55 a 70 procenty trhu.

Klesající váha bitcoinu odpovídá rychlejšímu pádu jeho ceny během léta oproti zbytku trhu. Zatímco bitcoin za poslední tři měsíce přišel o zhruba 36 procent své hodnoty, ostatní měny za stejnou dobu ztratily podle statistik portálu Coinmarketcap v průměru jen necelých třináct procent. Takzvané altcoiny zmiňované obvykle v souvislosti s vyšší mírou investorského rizika tak paradoxně podržely vložené peníze lépe než stále dominantní bitcoin.

sinfin.digital