Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češky hromadně mění korporát za vlastní firmy. Ženy jsou budoucnost byznysu, míní odbornice

Češky hromadně mění korporát za vlastní firmy. Ženy jsou budoucnost byznysu, míní odbornice

„Korporát se pro mě po několika letech stal neuvěřitelně nudný a ubíjející. Celý den jenom sedíš u počítače a pracuješ na věcech, o kterých už v tu chvíli víš, že jsou k ničemu,“ vzpomíná Monika na dobu, kdy byla zaměstnaná jako manažerka pro nadnárodní společnost. Během mateřské ale podlehla trendu, který je v posledních letech v české společnosti stále patrnější. Založila vlastní byznys a zpátky už se ohlížet už nechce.

„Nejvíc mě štvalo, když jsem pracovala na zbytečných věcech,“ uvažuje nyní Monika, jedna ze zakladatelek značky Made for Moms, která vyrábí a distribuuje kosmetické balíčky pro nastávající i čerstvé maminky. „Třeba když jsem zpracovala analýzu trhu a došla k nějakému výsledku, šéf mi suše oznámil, že to musí vyjít úplně jinak. Takže jsem výsledky v excelu ohýbala až do chvíle, kdy mi vyšlo požadované číslo,“ popisuje svou hlavní motivaci, proč dala vale práci v korporátním světě. 

Namísto ubíjející rutiny se rozhodla založit s dlouholetou kamarádkou Markétou společný podnik. „V těhotenství a v mateřství jsme zjistily, že většina našich přátel obdarovává těhotné ženy a maminky hlavně dárky pro jejich děti. Prvních několik dudlíků a bryndáků nám přišlo vhod, ale když jich je jako pro celou rotu, už to začne být spíše smutné než milé,“ vzpomíná Monika, jak na vlastní kůži objevily díru na trhu, které se rozhodly využít. 

Jejich příběh není v Česku výjimkou. Podle analýzy Asociace malých a středních podniků (AMSP) v posledních pěti letech přibylo v Česku v absolutních číslech na 50 tisíc podnikatelek, počet podnikatelů přitom během té doby stagnoval.

„Největší nárůst žen podnikatelek je ve věku matek s malými dětmi, hodně se jich proto soustředí na služby, dále na drobnou výrobu a případně e-shopy,“ vysvětluje pro INFO.CZ generální ředitelka AMSP Eva Svobodová. Trend nástupu podnikatelek vysvětluje tím, že ženy se již nebojí být samostatné v podnikání. „Mají více odvahy, rády si splní své sny týkající se podnikání a také tak mohou přispět do rodinného rozpočtu. A z pohledu obchodních partnerů a bank mají i lepší platební morálku.“

Jedním z hlavních důvodů, proč ženy během mateřské dovolené startují vlastní firmy je, že ne vždy jim bývalý zaměstnavatel nabídne akceptovatelné podmínky pro návrat do práce. „Podniky se sice v poslední době snaží ženám vycházet vstříc, ale ne vždy to jde,“ vysvětluje Svobodová. „Například zkrácené úvazky nejsou ve výrobě nebo ve směnném provozu reálné, maminky navíc často preferují pracovat třeba dva celé dny namísto pěti půldnů. Lépe se jim tak shání hlídání a zajišťuje domácnost.“ Z pohledu zaměstnavatele navíc poloviční úvazek automaticky neznamená poloviční náklady – vyžaduje totiž asi 70 procent financí plného pracovního místa.

Vrátit se do zaměstnaneckého poměru už většinou nechtějí, stejně jako Markéta s Monikou. „Zpátky do práce už nechci,“ tvrdí rezolutně Monika, která má s manažerskými korporátními pozicemi asi osmiletou zkušenost. „Sice jsem nyní musela naprosto rezignovat na volný čas; večery, nebo chvíle, když je malá ve školce patří práci. Na druhou stranu na svém se pracuje dost jinak než na cizím. A nejvíc mě baví ta svoboda, že se teď můžu rozhodnout, čemu budu věnovat svůj čas.“

Přesto Monika s Markétou připouštějí, že si mohou dovolit startovat své podnikání především díky podpoře manželů. „Naši manželé hrají velkou roli. Kdyby můj muž nevydělával ty peníze, které vydělává, tak bych musela chodit do práce a vydělávat sama. Ale když umí zaplatit faktury a hypotéku, tak já svůj původní manažerský plat nepotřebuji. Vyžiji nyní s méně penězi a raději buduji něco svého.“

Podle Svobodové se současným trendem nástupu žen-podnikatelek můžeme počítat i do budoucna. „Čísla za poslední tři roky tomu nasvědčují, když máme meziročně desetinásobně větší nárůst žen podnikatelek před muži podnikateli. Myslím, že v příštích letech budou hýbat byznysem ženy.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1