Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na silnější korunu si Češi počkají. Spekulanti vyčkávají

Na silnější korunu si Češi počkají. Spekulanti vyčkávají

Ačkoliv mnozí investoři předpokládali po konci intervencí České národní banky prudké posílení měny až k 25 korunám za euro, scénář je mnohem méně dramatický. Koruna zatím posílila přibližně o čtyřicet haléřů a analytici se shodují, že nás místo razantního skoku čeká postupně zhodnocování ve střednědobém horizontu. To nepřímo potvrzuje i guvernér centrální banky Jiří Rusnok, který přiznal, že ČNB čekala dramatičtější výkyvy.

„Vývoj koruny vůči euru po konci intervencí pro mě není velkým překvapením, možná jsem jen očekávala o něco vyšší volatilitu. Myslím, že nyní se ještě tak měsíc budeme nacházet v určitém počátečním období,“ říká pro INFO.CZ Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. „Předpokládáme, že během dalšího roku a čtvrt by česká měna mohla posílit přibližně o jednu korunu,“ dodala Šichtařová.

To odpovídá i strategii společnosti CIBC Asset Management, která spravuje měnová aktiva v objemu 22 miliard dolarů. „My nikam nespěcháme,“ říká pro agenturu Bloomberg Luc de la Durantaye, výkonný ředitel společnosti. „Koruna dříve nebo později bude reagovat na ekonomické fundamenty a pak můžeme očekávat zhodnocení,“ naráží de la Durantaye na fakt, že koruna je nyní pod tlakem spekulantů. Společnost očekává zhodnocení koruny v horizontu roku až roku a půl o osm procent, k hranici 25 korun za euro.

Česká národní banka ukončila režim devizových intervencí minulý čtvrtek. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka si nyní měna musí najít rovnováhu, která by odrážela základní parametry české ekonomiky. Devizové intervence centrální banka zahájila na počátku listopadu 2013, během trvání kurzového závazku koupila v rámci intervencí na devizovém trhu eura za zhruba dva biliony korun.

Posilování nicméně není jediná cesta, kterou se česká koruna může vydat. Jiří Polanský z České spořitelny si myslí, že pokud investoři ztratí trpělivost a opustí své pozice, koruna může oslabit zpátky nad hranici 27 korun za euro. „Nejistota na trhu je extrémní,“ říká Polanský.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744