Články odjinud

Babiš hraje o jediné, aby zůstal na svobodě. Vše ostatní jsou povídačky, tvrdí Farský

Babiš hraje o jediné, aby zůstal na svobodě. Vše ostatní jsou povídačky, tvrdí Farský

Podle předsedy poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jana Farského sice může Andrej Babiš pořád dokola vykládat o tom, jak mu jde o otevírání nových silnic, o investice a o lidi, ale to jediné, o co mu jde a o co hraje, je, aby se udržel na svobodě. „Vše ostatní jsou jen povídačky pro občany. A taky pro jeho poslance, kteří tomu asi chtějí věřit,“ tvrdí Farský v rozhovoru pro INFO.CZ. Pokud by ale podle něj otevřeli oči, zjistili by, že je Babiš pouze používá jako svůj mocenský nástroj.

Do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS byl zvolen zástupce hnutí ANO. Někteří opoziční poslanci reagovali tím, že je to snad ještě horší, než když byl do stejné pozice zvolen komunista…

I z mého pohledu tomu tak je.

Není to už přece jen trochu hysterická reakce?

Ať je tady v představách Andreje Babiše a Miloše Zemana jakákoli koalice, vždycky v ní figurují komunisté a hnutí ANO a podle situace se střídají sociální demokraté a SPD. Po této dnešní volbě mám ale pocit, že budou mít sociální demokraté zase o něco těžší do koalice s hnutím ANO vstoupit. Tak trochu to nahrálo tomu, že můžeme po víkendu čekat vznik koalice složené z hnutí ANO, SPD a komunistů.

Proč si to myslíte?

Protože se i hnutí ANO posouvá do pozic, které lze jen těžko vysvětlit. Nemá žádné záklopky, žádné hranice. Začíná to hraničit s arogancí moci, kterou hnutí ANO používá výhradně k tomu, aby prosadilo osobní zájmy svého předsedy. Na pozici šéfa GIBS skončil Michal Murín, přitom tady Piráti, a já jim nemám důvod nevěřit, tvrdí, jak Faltýnek vyhrožoval tím, že Pavel Nevtípil (policista, který vyšetřuje Čapí hnízdo, pozn. red.) skončí v teplácích. A ten, kdo má vliv na policii, je právě šéf GIBS. A teď si zvolili ještě svého člověka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS.

Jinými slovy to podle vás směřuje k tomu, aby Andrej Babiš nebyl stíhaný v kauze Čapí hnízdo?

Z mého pohledu je to evidentní dlouhodobě. Andrej Babiš nám může sice pořád dokola vykládat o tom, jak mu jde o otevírání nových silnic, jak mu jde o investice a o lidi, ale to jediné, o co mu jde a o co hraje, je, aby se udržel na svobodě. To je jeho primární zájem. Vše ostatní jsou jen povídačky pro občany. A taky pro jeho poslance, kteří tomu asi chtějí věřit. Pokud by ale otevřeli oči, zjistili by, že je Babiš pouze používá jako svůj mocenský nástroj.

Měli by se emancipovat a uvědomit si, že on je ve Sněmovně díky nim, ne oni díky jemu. Stále ještě jsou k němu bezmezně servilní a odnáší to náš stát, kterému Andrej Babiš rozkládá základní kontrolní mechanismy, protože se mu to zrovna hodí do krámu. Co bude po jeho odchodu z politiky, je mu jedno, systém parlamentní demokracie bude vykloubený, zmrzačený a připravený tak akorát na nějakého diktátora bez možnosti kontroly. Zaslepenost poslanců ANO tak není jen smutná, ale velmi nebezpečná pro naši budoucnost.

1080p 720p 360p
Všichni poslanci ANO jsou rukojmí Babiše, jejich mlčení mě děsí, říká Jan Farský

Přitom nechci být soudce, samozřejmě platí presumpce neviny, ale on se chová tak, jako by byl sám o své vině přesvědčený. Protože jinak by spolupracoval s policií, nezdržoval by proces, nenapadal jeho projednání. On se ale už od minulého roku chová tak, aby se celá věc vlekla. Výsledek je, že se nic nevyšetřuje a on získává čas. A teď svými posledními kroky navíc tlačí na bezpečnostní sbory a straší je. Šíří strach v tom smyslu, že každý, kdo půjde proti němu, bude odstraněn.

A v tom je odstoupení Murína nebezpečné, ať už zatím jsou jakékoli oficiální důvody. Strach, který Babiš rozmisťuje do bezpečnostních sborů, z nich navíc budeme dostávat hodně dlouho. V každém případě platí, že Babiš hraje o hodně, a poté, co byla zveřejněna zpráva OLAF, což znamená, že už nemůže hovořit o spiknutí, mu ani nic jiného nezbývá. Hraje o svůj život a má k tomu kompars. Dnešek to potvrdil.

A není to tak, že se vlastně až příliš nezměnilo? Vždyť i v minulosti to bylo tak, že si vždycky všechny vládní strany dosazovaly na rozličné posty svoje lidi. Nemůže být tedy aspoň z části pro voliče vaše kritika Babiše nedůvěryhodná?

Ano, to je dobrá otázka. Primárně šlo ale o vládní strany vlády s důvěrou. Já teď ale mluvím o tom, že trestně stíhaná osoba dosazuje svoje lidi na klíčové pozice v bezpečnostních sborech. To tady nikdy nebylo. Je to naprosto jiná situace. Navíc si myslím, že má kontrola patřit opozici.

A v minulosti to tak bylo?

Ne vždy. Třeba v minulém volebním období byl šéfem komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka z ČSSD. Ta ale byla součástí vládní koalice s důvěrou a mohla tak fungovat kontrola vládních stran navzájem. Navíc vláda s důvěrou reprezentuje nadpoloviční vůli voličů. Dnešní vláda reprezentuje zájem Andreje Babiše, který o něm přesvědčil třicet procent voličů.

Přitom má celá situace jednoduché řešení. Pokud by Andrej Babiš odešel, tak by i naše kritika musela být mnohem opatrnější právě s ohledem na to, co se tady dělo v minulosti. Sice se mi nelíbí, že vláda bez důvěry sněmovny přistupuje k výměnám lidí ve státní správě, ale máte pravdu, že se to dělo i v minulosti. Ale jsou zkrátka hranice. A pokud trestně stíhaný premiér obsazuje posty v bezpečnostních složkách svými lidmi, dostává se mimo tyto hranice.

Babiš by na to ale sám nestačil, ve sněmovně většinu nemá. S jakou motivací mu podle vás pomáhají komunisté a SPD?

V první fázi to byl klasický výměnný obchod. Dostali se k funkcím. Andrej Babiš, aspoň co se majetku týče, je dobrý obchodník. A on prostě i v politice obchoduje. A nejvýhodnější je pro něj vládnout sám a mít několik variant, jak poskládat většinu. Pokud totiž máte jenom jednu variantu, cena partnera stoupá. Proto dlouhodobě operuje s několika variantami a střídá partnery. Tedy SPD a ČSSD.

Komunisté jsou přítomni v obou variantách. Zdá se mi ale, že pozici sociální demokracie dnešním hlasováním opět zkomplikoval. S vědomím, že má záložní většinu, kterou neváhá kdykoli použit a s vědomím toho, že je naprosto bezskrupulózní, se jim do té vlády půjde těžko. A pokud do ní vstoupí, budou se muset hodně ohnout.

Navíc to má Andrej Babiš rozehrané tak, že i pokud do vlády ČSSD půjde, bude se moct stále spolehnout na většinu s SPD a KSČM. Jinak řečeno, i kdyby se spojenectví s ČSSD časem rozklížilo, Babišova vláda bude jen těžko sesaditelná. SPD a KSČM totiž Babiše podrží…

I proto si myslím, že obchodník Andrej Babiš ve chvíli, kdy bude mít vládu s důvěrou a zároveň bude vědět, že ho podrží Zeman, Okamura a komunisté, dovládne do konce volebního období. Možná to bude v některých situacích drahé, ale dovládne. A je třeba připomenout, jak fungoval ve svých firmách: vstoupí, něco nabídne, zbytek dokoupí, vytlačí bývalé partnery, nebo je donutí, aby jinak ustoupili. A z několika procentního podílu má většinu.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818