Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dusno na protidrogovém: Kvůli Babišovu jmenování kritizované úřednice hrozí zaměstnanci odchodem

Dusno na protidrogovém: Kvůli Babišovu jmenování kritizované úřednice hrozí zaměstnanci odchodem

Premiér Andrej Babiš oznámil, že na místo národního protidrogového koordinátora jmenuje Jarmilu Vedralovou z ministerstva zdravotnictví. Ta je přitom pod palbou kritiky politiků, oborových organizací i bývalého koordinátora Jindřicha Vobořila, podle kterého je Vedralová „ta nejhorší volba“. Vedralová nicméně dost možná přijde do prázdného úřadu, zaměstnanci totiž po jejím jmenování zvažují, že podají výpovědi.

„Všichni jsou tu z toho v šoku, snad každý zvažuje, že podá výpověď,“ říká pro INFO.CZ jeden ze asi 35 zaměstnanců úřadu, který si nepřál být jmenován. „Myslím, že samozřejmě ne všichni to hned splní. Řekl bych, že jich aktuálně odejdou jednotky. Já osobně to ale také zvažuji.“ Informace o plánovaných výpovědích server INFO.CZ ověřil i z dalšího zdroje.

Důvodem obav zaměstnanců je údajná profesní neodbornost nové šéfové. Ta je podle politiků i odborníků z oboru „neschopná a nekompetentní". Servítky si neberou například Piráti, podle kterých jde jejím jmenováním národní protidrogová politika „do kopru“, nebo její předchůdce Vobořil.

„Je to nejhorší možná volba, která mohla být,“ tvrdí pro INFO.CZ Vobořil, podle kterého byla Vedralová ve výběrovém řízení na nového šéfa úřadu nejslabším kandidátem. „Ten člověk sedí dvě desítky let na ministerstvu zdravotnictví, kde měla na starosti alkohol. Výsledky známe,“ dodal Vobořil s odkazem na statistiky, podle kterých je Česko na špičce spotřeby jak alkoholu, tak i například tabáku.

Paradoxně, sám Vobořil se údajně nedopátral toho, kdo vlastně Vedralovou do funkce vybral. „Komisí prošli všichni kandidáti, pan Babiš zase říkal, že s tím nemá nic společného. Nevím, kdo ji vybral," uvedl bývalý protidrogový koordinátor. 

Podle spekulací je za jmenováním Vedralové, členky ČSSD, snaha Andreje Babiše úřad postupně přestěhovat pod Ministerstvo zdravotnictví. Stejný záměr chtěl premiér prosadit již letos v lednu, nicméně po vlně odporu veřejnosti, politiků i odborníků ustoupil. Současné jmenování kritizované úřednice je podle kritiků dalším pokusem tento plán uskutečnit.

Kritika mířící proti odbornosti Vedralové argumentuje, že nová šéfka úřadu prosazuje tvrdou linii restriktivní protidrogové politiky, která je již dlouho překonaná. Piráti navíc dodávají, že „vzhledem k neaktivitě Jarmily Vedralové v boji proti tabáku a alkoholu v ČR nelze vyloučit její propojení s lobbisty v těchto oblastech.“

Zdravotnický deník navíc nedávno přinesl informaci, že Vedralová v poslední době rovněž čelí kritice za netransparentní pravidla přidělování peněz na protidrogovou politiku a chybějící zajištění financí na protidrogovou problematiku.

Vedralová, kterou zpravodajský server INFO.CZ oslovil prostřednictvím tiskového odboru Úřadu vlády, se ke kritice nevyjádřila.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1